Przejdź do zawartości

2010-02-27: Walijska partia Plaid Cymru tworzy własną platformę LGBT

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
sobota, 27 lutego 2010

Walia: socjaldemokratyczna partia Plaid Cymru podczas konferencji odbywającej się w dniach 20-21 lutego 2010 r. poinformowała o stworzeniu wewnątrz tego ugrupowania specjalnej grupy pod nawą PlaidPride, która będzie skupiać lesbijki, gejów, oraz osoby bi- i transseksualne.

Plaid Cymru jest również partią domagająca się niepodległości dla Walii. Istnieje od 1925 roku, a obecnie posiada posiada dwunastu deputowany w Walijskim Zgromadzeniu Narodowym, trzech deputowanych do Izby Gmin oraz jedną deputowaną do Parlamentu Europejskiego – Jillian Evans. Utworzenie PlaidPride jest dla partii krokiem w kierunku zaspokojenia potrzeb wszystkich osób z walijskiej społeczności, a jej samej ma zapewnić wizerunek postępowego ugrupowania.

Carl Harris, który został rzecznikiem PlaidPride, powiedział, że jego partia zawsze wierzyła w równe prawa dla wszystkich niezależnie od rasy, religii, płci czy orientacji seksualnej — Plaid Cymru jest obecnie jedyną postępową siłą w walijskiej polityce i jesteśmy z tego powodu dumni — dodał.

Bethan Jenkins, deputowana Walijskiego Zgromadzenia Narodowego na uroczystej inauguracji nowej platformy LGBT powiedziała, że wiele osób ma błędne wyobrażenie na temat Plaid Cymru, uważając ją wyłącznie za ugrupowanie reprezentujące mówiącą po walijsku ludność wiejską. Stwierdziła też — Jesteśmy jednak partią dla wszystkich i powołanie PlaidPride pomoże nam znaleźć wspólny język z tą częścią walijskiego społeczeństwa, z którą mieliśmy w przeszłości mniejszy kontakt.

Źródła[edytuj | edytuj kod]