Przejdź do zawartości

2010-02-13: Kościół anglikański zrównał prawa emerytalne w związkach osób tej samej płci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
Gene Robinson został w 2003 r. biskupem anglikańskim. Jest otwartym gejem, a jego nominacja do dziś jest kwestią wywołującą spory w łonie tego Kościoła. W ubiegłym roku został uhonorowany przez środowiska LGBT nagrodą GLAAD Media Awards
sobota, 13 lutego 2010

Londyn: 11 lutego 2010 r. Synod Generalny Kościoła anglikańskiego zatwierdził przepisy zrównujące związki cywilne homoseksualne duchownych w kwestii prawa emerytalnego. Od teraz partnerzy i partnerki duchownych ze związków tej samej płci nabywają takie samo prawo do renty dla wdów i wdowców, co partnerzy heteroseksualni. Synod obradował 9-13 lutego 2010 r.

Opactwo Westminsterskie – główna świątynia anglikańska w Londynie
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Religie a homoseksualizm – anglikanizm

Wniosek w tej sprawie złożył wielebny Mark Bratton z Coventry podnosząc argument, że dotychczasowe regulacje są niesprawiedliwe: – Jeżeli Kościół naprawi ten błąd, to korzyść dla jego reputacji będzie ogromna. Nieproporcjonalnie duża w stosunku do niewielkich kosztów. — Z kolei pastor Canon Giles Goddard podkreślał, że postrzeganie Kościoła jako homofobicznego wręcz „podważa jego chrześcijańską misję”.

Do tej pory osoby pozostające w homoseksualnych związkach z duchownymi Kościoła anglikańskiego mogły liczyć jedynie na świadczenia związane z ich posługą po 2005 roku, odkąd wprowadzono dla nich możliwość rejestracji związków partnerskich, a okres wcześniejszy nie brany był pod uwagę w ustalaniu wysokości świadczenia. Krytycy tego posunięcia ze strony Synodu podnoszą argument, że będzie to kosztowało Kościół miliony, a jego system emerytalny jest i tak już mocno nadwyrężony. Wiadomo bowiem, że na koniec roku 2008 deficyt w tej instytucji wyniósł 350 milionów funtów.

Faktem jest, że tylko około 200 duchownych tego wyznania w Wielkiej Brytanii i na świecie będących gejami i lesbijkami zawarło związki partnerskie. Anglikanie dopuszczają takie związki pod warunkiem zachowania przez duchownych celibatu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]