2010-02-07: Koalicja organizacji pozarządowych i Rzecznik Praw Obywatelskich apelują do premiera RP
4 lutego Koalicja na Rzecz Równych Szans złożyła w kancelarii premiera RP, Donalda Tuska, pismo w sprawie polityki antydyskryminacyjnej. Dotyczy ono uwag kierowanych przez Komisję Europejską w stosunku do Polski o naruszenie prawa wspólnotowego poprzez nieprawidłowe wdrożenie przepisów antydyskryminacyjnych w zakresie zatrudnienia i pracy.
Koalicja na Rzecz Równych Szans jest nieformalną platformą społeczną, która skupia kilkanaście polskich organizacji działających na polu praw człowieka, równości i zwalczania dyskryminacji. Członkowie koalicji to głównie organizacje eksperckie, doświadczone i działające w Polsce od kilkunastu lat. Współpraca na forum Koalicji na Rzecz Równych Szans ma za zadanie prowadzenie spójnego dialogu z rządem w zakresie skutecznego, kompleksowego prawa antydyskryminacyjnego – jego uchwalenia i stosowania. Znajdują się wśród nich organizacje pozarządowe działające na rzecz praw człowieka, wolności obywatelskiej, praw LGBT, równości płci, edukacji, zwalczania uprzedzeń rasowych i ksenofobii.
Treść wystąpienia
[edytuj | edytuj kod]Pod pismem podpisali się:
|
|
W tych samych dniach w podobnej sprawie pismo skierował do premiera również Rzecznik Praw Obywatelskich, dopytujący się dlaczego nie wprowadzono do polskiego porządku prawnego wszystkich unijnych przepisów zakazujących dyskryminacji w zakresie zatrudnienia i pracy. Z interpelacją ombudsman wystąpił również do ministra pracy i polityki społecznej.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- KPH – Koalicja apeluje do Premiera – Queer Cafe, 4 lutego 2010 r.
- List Koalicji na Rzecz Równych Szans do Premiera – "Krytyka Polityczna", 4 lutego 2010 r.
- Krzysztof Sobczak – Rzecznik pyta o dyskryminację w pracy – Lex.pl, 4 lutego 2010 r.