Przejdź do zawartości

2010-02-07: Indyjski twórca filmów queer, Sridhar Rangayan w jury Berlinale

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
Berlinale Palast. Tegoroczna edycja festiwalu obędzie się w dniach 11-21 lutego
niedziela, 7 lutego 2010

Sridhar Rangayan, hinduski reżyser, scenarzysta i producent, zauważony przez krytyków filmowych dzięki filmom o tematyce transseksualnej takim jak "The Pink Mirror" oraz "Yours Emotionally!", został zaproszony do składu jury nagrody Teddy na 60 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Teddy Award jest specjalną międzynarodową nagrodą dla filmów dotyczących LGBT – lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów – oraz tych tematyką związanych z tolerancją, równouprawnieniem i emancypacją mniejszości. Jest jedną z oficjalnych nagród Berlinale przyznawaną począwszy od 1987 r.

Sridhar Rangayan

Rangayan, który jest również dyrektorem International Queer Film Festival "Kashish" w Bombaju, jest bardzo podekscytowany zaproszeniem ze strony Berlinale — Mam zaszczyt i przywilej być powołanym do jury na jednym z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Bardziej niż cokolwiek innego, widzę to jako ogromną szansę na zaistnienie indyjskiego ruchu LGBT na międzynarodowej scenie i zwrócenie uwagi na rodzący się kierunek indyjskiego filmu queer, dla którego nasz festiwal "Kashish" jest znaczącym krokiem na przód — powiedział Rangayan w komunikacie prasowym. Ma też nadzieję na sprowadzenie z Berlina na festiwal w Indiach, filmów międzynarodowych twórców.

Filmy queer tego reżysera zostały uznane za przełomowe, ponieważ jako pierwsze pokazały w realistyczny i pozytywny sposób wizerunek w dużej mierze zamkniętej indyjskiej społeczności gejowskiej. Mimo to były w Indiach kilkukrotnie cenzurowane. Jest jednym z liderów ruchu LGBT w Indiach i przyczynił się w dużej mierze do wzrostu tamtejszej świadomości społecznej na temat mniejszości seksualnych. Zakładał pierwsze stowarzyszenia LGBT i pisma ruchu społecznego LGBT w swoim kraju.

Sridhar Rangayan będzie częścią niezależnego jury, składające się z ośmiu członków, którzy obejrzą filmy w ramach wszystkich bloków programowych festiwalu i po raz 24 przyznają nagrodę Teddy w trzech kategoriach: filmu fabularnego, krótkometrażowego i dokumentalnego. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 24 lutego w hali kongresowej Station Berlin.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]