2010-02-07: Departament bezpieczeństwa stanu Indiana narusza prawa autorskie kopiując teksty z Wikipedii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 7 lutego 2010

W sobotę ujawniono, że departament bezpieczeństwa stanu Indiana łamie prawa autorskie używając tekstów z angielskiej Wikipedii bez podawania autorstwa oraz licencjonowania. Plik .pdf, który został stworzony jako przewodnik dla uczniów klas 9-12, jest cytatem z siedmiu artykułów (uprzedzenia rasowe, USA PATRIOT Act, fanatyzm, internowanie, terroryzm, antyterroryzm oraz walka z terroryzmem)[1]. W żadnym miejscu nawet nie wspomniano o źródle co jest niezgodne z licencją, na jakiej udostępniane są treści Wikipedii.

Dokument został opublikowany na stronie departamentu 30 października 2009. Podejrzenie naruszenia praw autorskich w sobotę 30 stycznia br. w kawiarence zgłosił Smallman12q[2]. Napisał: szukałem w tym dokumencie "dyskryminacji rasowej w śledztwach i pracy policji" i znalazłem (...) sekcję "słownictwo", której 3/4 skopiowano z Wikipedii bez najmniejszej wzmianki o źródle.... Dokument zawiera również błędy gramatyczne i typową dla wiki składnię np. "potrzebne źródło" oraz bezsensowne odniesienia będące skutkiem przeklejania tekstu bez redagowania go.

Wikipedia jest powszechnie znana z tego, że można swobodnie kopiować zawarte w niej materiały i kochamy, gdy ludzie to robią.

—Jimmy Wales

Smallman12q wyjaśnia Wikinews, że wszedł w posiadanie PDFa po wyszukaniu w Google "ad hominem" z ustawionym parametrem przeszukiwania stron przeznaczonych dla organizacji rządowych. Jak na ironię znalazłem teksty naruszające prawo autorskie, podczas gdy celowo szukałem prac publikowanych przez rząd, by nie obawiać się ich naruszenia[3]. Początkowo nie zauważył zbieżności tekstów i w haśle "Internment" utworzył przypis do rządowego dokumentu. Spostrzegł jednak znacznik "[1]", do którego nie było wyjaśnienia, a gdy porównał większą część tekstu z treścią haseł w Wikipedii, zrozumiał, że musiało to zostać skopiowane właśnie z angielskiej encyklopedii.

Treść Wikipedii jest udostępniana w oparciu o licencję CC-BY-SA 3.0. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikacji treści artykułów Wikipedii zgodnie z zasadami Licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported lub dowolnej późniejszej wersji licencji opublikowanej przez Creative Commons, która zawiera te same elementy, co niniejsza licencja. Zasadniczo oznacza to, że jakikolwiek tekst opublikowany w Wikipedii można swobodnie kopiować i modyfikować pod warunkiem podania pierwotnego autorstwa i pozostawieniu tekstu "wolnym".

Gdy sprawa wyszła na jaw, dokument zniknął ze stron departamentu.

Nie jest to pierwsze tego typu naruszenie w historii projektów Wikimedia. 11 października szerzej na Wikinews opisano sprawę reklamy zeszytów.

Przypisy[edytuj kod]

  1. Odpowiednio w oryginale: Racial Profiling, USA PATRIOT Act, Bigotry, Internment, Terrorism, Counter-terrorism i The War on Terrorism
  2. Wikipedia:Media copyright questions - wpis z 30 stycznia 2010
  3. W USA wszystkie dokumenty publikowane prze rząd federalny objęte są licencją public domain.

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]