Przejdź do zawartości

2010-02-02: Brytyjscy młodzi homoseksualiści z muzułmańskich rodzin na bruku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 2 lutego 2010
LGBT
Nazwa organizacji The Albert Kennedy Trust pochodzi od nazwiska szesnastolatka, zbie­głe­go wychowanka domu dziecka z Salford, poz­ba­wio­ne­go opieki socjalnej, który w 1989 r. zmarł po upadku z dachu parkingu w centrum Manchesteru, będąc ścigany samochodem przez kilku napastników

Brytyjska organizacja społeczna The Albert Kennedy Trust donosi o wzrastającej licznie bezdomnych młodych ludzi z muzułmańskich rodzin, którzy uciekają na ulicę przed przymusowym małżeństwem aranżowanym wbrew ich orientacji seksualnej. Organizacja ta zajmuje się ratowaniem osób, które znalazły się w takiej opresji – świadczy im pomoc w zakwaterowaniu i ułożeniu sobie normalnego życia.

The Albert Kennedy Trust wspiera osoby LGBT dyskryminowane ze strony najbliższej rodziny – zmuszane fizycznie lub psychicznie do wyjścia za mąż lub ożenku, czasem więzione, zastraszane lub wywożone do krajów pochodzenia. Geje i lesbijki wyznający islam są w bardzo trudnej sytuacji. Przymusowe małżeństwa aranżowane przez rodziców są głęboko zakorzenione w kulturach arabskich. Dochodzi do tego wrogi stosunek do odmiennej orientacji seksualnej prowadzący do przemocy, a muzułmańskie grupy ekstremistów, takie jak Islam4UK, uważają wręcz, że homoseksualizm powinien być karany śmiercią. Jest to bezpośrednią pochodną stosunków społecznych panujących w islamskich krajach takich jak Nigeria, Sudan, Arabia Saudyjska, północna Somalia, Jemen czy Iran gdzie do dziś torturuje się lub zabija za kontakty homoseksualne.

Jedną z osób uratowanych przez The Albert Kennedy Trust jest dwudziestoletni Pakistańczyk Suni, którego rodzina więziła go przez trzy miesiące po tym, jak zaczęła podejrzewać go o homoseksualne skłonności. Inny podopieczny organizacji, Fazal Mahmood będący w podobnej sytuacji, a któremu udało się uporać z problemami mówi — Jestem dumny z tego, że jestem Muzułmaninem, jestem dumny z tego, że jestem Pakistańczykiem i jestem dumny z tego, że jestem gejem.

W zapobieganiu przemocy i dyskryminacji na tym tle pomaga Forced Marriage (Civil Protection) Act – akt ochrony obywatelskiej przed przymusowymi małżeństwami, obowiązujący w Wielkiej Brytanii od listopada 2008 r. Dzięki niemu niezbędną ochronę ze strony państwa uzyskało już kilkadziesiąt osób. Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości w Anglii i Walii wspiera organizacje pozarządowe zajmujące się zwalczaniem tego problemu. W Wielkiej Brytanii głównie NGO zajmują się bezpośrednią realizacją zapisów aktu, otrzymując od służb państwowych niezbędne szkolenia i fundusze.

Źródła[edytuj | edytuj kod]