Przejdź do zawartości

2010-02-01: Hongkong: cztery osoby zginęły w zawalonym budynku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
poniedziałek, 1 lutego 2010

W piątek, 29 stycznia, około godziny 13:30 (czasu lokalnego, UTC+8) zawalił się w Hongkongu budynek, w gruzach zginęły cztery osoby, a całą ulicę spowił pył z gruzowiska. Kilkudziesięcioletnia budowla znajdowała się przy ulicy Ma Tau Wai nr 45J w dzielnicy Hung Hom. W momencie, w którym budynek się zawalił, w sklepie na parterze, trwały prace remontowe.

Strażacy przybyli na miejsce zaczęli przeszukiwać budynek w poszukiwaniu ocalałych oraz zarządzili ewakuację sąsiednich budynków. Ze względu na niebezpieczeństwo kolejnych zawaleń, dostęp do nich nadal jest ograniczony.

Szef władz wykonawczych państwa - Donald Tsang - nakazał wszcząć postępowanie w sprawie wypadku, aby zapobiec podobnym przypadkom. Rząd rozkazał natomiast przeprowadzić inspekcje wszystkich budynków o podobnej konstrukcji zgodnie z rozporządzeniem Carrie'ego Lama - sekretarza ds. rozwoju.

Akcja ratunkowa zakończyła się w sobotę, gdy potwierdzono, że zginęły cztery osoby, ale nikt więcej nie zaginął. Również w sobotę, po południu, Carrie Lam odwiedził miejsce wypadku, by zebrać informacje od policjantów i administracji budynku. Policja rozpoczęła dochodzenie. Sekretarz ds. Pracy i Opieki Społecznej Matthew Cheung powiedział, że rząd dołoży wszelkich starań, aby zaopiekować się ofiarami, tak, aby niczego im nie brakowało.

Zawalony budynek miał już ponad pół wieku. Pięciokondygnacyjna budowla była wcześniej kontrolowana i zarządzono w niej renowacje. Po tragedii ogłoszono, że wszystkie starsze budynki (pow. 50 lat) zostaną skontrolowane w najbliższym miesiącu.


Galeria

[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
katastrofa budowlana w Hongkongu