2010-01-31: Addis Abeba: afrykańska konferencja nt. zdrowia seksualnego i praw w lutym
|
Procent populacji osób w wieku 15-49 lat będących nosicielami wirusa HIV w Afryce. Dane z roku 2007 według organizacji UNAIDS. |
W Addis Abebie, stolicy Etiopii od 8 do 12 lutego 2010 r. odbywać się będzie konferencja naukowa poświęcona przemocy na tle płci, orientacji seksualnej, równości płci i seksualności osób żyjących z HIV, zagadnieniom zdrowia seksualnego i praw mieszkańców Afryki. Będzie to czwarta konferencja tego typu mająca otworzyć dyskurs na temat seksualności w Afryce i możliwych sposobów ograniczenia rozpowszechniania się epidemii AIDS na tym kontynencie.
Jak zaznaczył dr. Uwem Esiet, jeden z organizatorów, nowością jest przy tym fakt, że tym razem nie obejdzie się o bez konsultacji ze środowiskami reprezentującymi lesbijki, gejów, osoby biseksualne, transgenderyczne i interseksualne (LGBTI) – Podczas planowania spotkania postaraliśmy się, aby była reprezentowana wspólnota MSM i żeby etiopscy specjaliści w kwestiach MSM mogli podzielić się z nami swoimi przemyśleniami.
Według UNICEF liczba osób żyjących z HIV/AIDS w Etiopii wynosi 980 000. Statystyki UNAIDS wskazują, że 5 do 10 procent wszystkich zakażeń HIV na całym świecie dochodzi wskutek kontaktów seksualnych między mężczyznami. UNAIDS wskazuje również, że tylko 1 na 20 MSM ma dostęp do profilaktyki HIV i leczenia. – Wierzę, że wspólnie możemy przyczynić się do poprawy klimatu w sprawie praw seksualnych człowieka w Afryce – powiedział Esiet. W Etiopii zachowania homoseksualne są nielegalne i według kodeksu karnego tego kraju, są zagrożone karą do pięciu lat pozbawienia wolności. Podobnie jest w większości krajów afrykańskich, których politycy kojarzą homoseksualizm z "zachodnim" stylem życia i rozbudzają nastroje homofobiczne.
– Sytuacji w Etiopii jest bardzo trudna, a podnoszenie debaty na temat homoseksualizmu nie jest łatwe ze względu na wrogość w społeczeństwa. Mimo że jest obecnie sporo osób, które myślą tak jak ja, to uzyskanie wsparcia dla LGBTI trafia na przeszkody, ponieważ etiopskim bardzo religijnym społeczeństwie panują bardzo homofobiczne poglądy – mówi Sathya Abeshawit Zega, obrończyni praw człowieka z Etiopii.
Oficjalny serwis organizatorów na Africasexuality.org twierdzi, że od konferencji oczekuje się także potwierdzenia, że seksualność jest integralną częścią osobowości każdego człowieka, wraz z wolnością do jej wyrażania w jakiejkolwiek formie bez przymusu, strachu, krzywdy i przemocy oraz że wszyscy ludzie są w stanie podejmować świadomie decyzje o swojej seksualności.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Mongezi Mhlongo – Ethiopia to tackle sexuality in all its forms – "Behind The Mask", 29 stycznia 2010 r.
- Monika Rębała – Afryka poluje na gejów – "Newsweek Polska", 21 stycznia 2010