Przejdź do zawartości

2010-01-25: Portugalia: zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 25 stycznia 2010
LGBT
Przed wyborami parlamentarnymi we wrześniu 2009 r. premier José Sócrates zobowiązał się do legalizacji małżeństw homoseksualnych, bez prawa do adopcji dzieci, co znalazło się także w programie jego rządu. Obietnica wyborcza została zrealizowana

8 stycznia 2010 Parlament Portugalii uchwalił w pierwszym czytaniu prawo zezwalające na zawieranie związków małżeńskich przez osoby tej samej płci, nie przewidując jednak możliwości adoptowania przez nie dzieci. Ustawa czeka na podpis prezydenta Aníbala Cavaco Silvy i mogłaby wejść w życie w kwietniu 2010. Prezydent reprezentuje konserwatywną opcję polityczną, ale zwolennicy ustawy dysponują możliwością odrzucenia jego weta. Tym samym Portugalia stanie się szóstym krajem w Europie akceptującym takie związki. Wcześniej zrobiły to Holandia, Belgia, Hiszpania, Norwegia i Szwecja.

Przyjęta ustawa usuwa z dotychczasowego prawa przepis mówiący, że małżeństwo może być zawarte przez osoby różnych płci. Za przyjęciem tych rozwiązań prawnych głosowały: Partia Socjalistyczna, Blok Lewicy, Portugalska Partia Komunistyczna oraz PEV, przeciwko zaś Partia Socjaldemokratyczna i Demokratyczne i Socjalne Centrum / Partia Ludowa. Centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna domagała się przeprowadzenia referendum narodowego w tej sprawie, podpierając się przy tym apelem portugalskiego episkopatu. W 230-osobowym parlamencie za głosowało 125 deputowanych, przeciw było 99. Dalej idący wniosek, złożony przez Blok Lewicy i Partię Ekologiczną "Zielonych", aby zezwolić małżeństwom homoseksualnym na adoptowanie dzieci, został odrzucony, jednak organizacje gejowskie zapowiadają, że będą walczyć również o to prawo.

— To prawo koryguje błąd — mówił premier José Sócrates w przemówieniu do parlamentarzystów — Kończy bezcelowe cierpienie. (...) To niewielka zmiana w prawie, to prawda. Ale jest to bardzo ważny i symboliczny krok w kierunku zapewnienia szacunku dla wartości kluczowych dla każdego demokratycznego, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa. Wartości takich jak wolność, równość i brak dyskryminacji. — Jego zdaniem małżeństwa homoseksualne są też sposobem na unowocześnienie Portugalii.

Homoseksualizm przestał być zwalczany przez prawo Portugalii w 1982 r. W 2001 wprowadzono przepisy zezwalające na zawieranie gejowskim i lesbijskim parom cywilnych związków, regulując tym samym niektóre kwestie podatkowe i własnościowe. Obecnie zrównano prawa wszystkich obywateli m.in. w sprawie przejmowania nazwiska partnera i dziedziczenia.

Portugalia jest krajem, w którym 3/4 mieszkańców deklaruje katolicyzm. Próby wprowadzenia małżeństw dla osób tej samej płci napotykały wcześniej na zdecydowane reakcje środowisk religijnych i konserwatywnych. Katolicy zebrali tym razem 91 000 podpisów pod listem protestacyjnym, m.in. na meczach piłkarskich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]