2010-01-25: Nepal stawia na turystykę gejowską i planuje zalegalizować małżeństwa homoseksualne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 25 stycznia 2010
LGBT
Czy geje będą wspinać się na ślub
na szczyt Mount Everest?

Federalna Demokratyczna Republika Nepalu w ciągu najbliższych kilku miesięcy najprawdopodobniej zalegalizuje małżeństwa osób tej samej płci, choć dopiero w 2007 r. zniesiono w tym kraju penalizację homoseksualizmu. Wcześniej osoby o odmiennej orientacji seksualnej doświadczyły w Nepalu prześladowań ze strony maiostowskiej partyzantki.

Dwa lata temu Sąd Najwyższy Nepalu nakazał rządowi ustanowienie przepisów w celu gwarantujących prawa gejom i lesbijkom. Wnioskodawcami w tej sprawie była organizacja Blue Diamond Society oraz grupa nacisku posła Sunil Babu Panta. W nowej konstytucji przygotowywanej przez parlament mają się znaleźć przepisy definiujące małżeństwo jako związek dwóch dorosłych osób, niezależnie od płci, oraz zapisy zakazujące dyskryminacji na tle orientacji seksualnej.

Niektórzy Nepalczycy chcą również wypromować promować swój kraj jako atrakcyjne miejsce dla turystyki LGBT. W lutym tego roku ma odbyć się konferencja poświęcona tej kwestii. Nowa grupa docelowa klientów w branży turystycznej powinna zwiększyć liczbę odwiedzających ten kraj z 400 tys. do miliona osób rocznie. Dzięki temu sytuacja gospodarcza Nepalu wyniszczonego latami wojny, ma szansę znacznie się poprawić.

Sunil Babu Pant, homoseksualny poseł nepalskiego parlamentu, jest właścicielem biura turystycznego "Pink Mountain" specjalizującego się w organizacji ślubów u stóp Himalajów połączonych z procesjami na grzbietach słoni. Już wkrótce jego firma będzie organizatorem niecodziennej ceremonii. W hinduistycznej świątyni w Katmandu w związek małżeński ze swoim partnerem wstąpi hinduski książę Manvendra Singh Gohil, potomek rodziny, która niegdyś rządziła w Rajpipla w zachodnim indyjskim stanie Gujarat. Sunil Babu Pant ocenia, że turystyka gejowska będzie lukratywnym źródłem dochodu nie tylko dla niego, ale dla całego kraju z powodu niewielkiej konkurencji w tym sektorze ze strony Chin czy Indii. Książęcy ślub gejowski będzie jej dobrą reklamą.

Źródła[edytuj | edytuj kod]