2010-01-25: Hidźry i angielski transgender w fotografii Magdy Malinowskiej
|
Kultura wizualna otwiera się na „inną” podmiotowość. Sztuka promuje prawa człowieka osób transgenderowych, które domagają się własnej opowieści i ją znajdują w zdjęciach Magdy Malinowskiej. – Tomasz Kitliński w komentarzu do wystawy (na fotografii: performance drag queen) |
Od 15 stycznia w lubelskiej "Galerii Pomost" trwa wernisaż wystawy fotograficznej pt. TranStories o osobach transgenderycznych autorstwa Magdaleny Malinowskiej. Zdjęcia są efektem podróży i studiów kulturowych autorki na terenie Indii i Wielkiej Brytanii. Wystawę będzie można oglądać do 20 lutego 2010 r.
"TranStories" eksploruje temat inności – życia osób transgenderowych, znajdujących się pomiędzy płciami. Portretuje je w dwóch odmiennych rzeczywistościach: tej tradycyjnej, wschodniej kulturze Indii oraz w zachodnioeuropejskim, wielkomiejskim środowisku Londynu. Autorka opowiada obrazem o indyjskiej trzeciej płci, hidźrach pełniących funkcje uzdrawiaczek, błogosławiących śluby i narodziny, oraz tych oddających się prostytucji na ulicach Bombaju. Dla kontrastu zestawia z nimi osoby trans mieszkające w Anglii, którym towarzyszyła przez wiele miesięcy poznając ich codzienność w domu, w pracy i w nocnych klubach.
- — Nie zdołałam znaleźć ostatecznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego poszłam w stronę transgender. Mam ogromny szacunek dla tych ludzi, ponieważ ich cale życie to walka z tożsamością płciową, czymś, nad czym większość z nas się nie zastanawia, bo jest to tak oczywiste i naturalne, jak podstawowe funkcje życiowe. To nie tylko walka wewnętrzna, ale stawianie czoła uprzedzeniom, ignorancji, nietolerancji, agresji werbalnej i fizycznej. — mówi autorka fotografii — Moimi najważniejszymi inspiracjami artystycznymi jest twórczość Diane Arbus i Mary Ellen Mark, która kiedyś powiedziała: "Interesują mnie ludzie na krawędzi. Czuję więź z ludźmi, którym się w życiu najlepiej nie powiodło. Najbardziej zależy mi na tym, żeby pokazać, że istnieją."
Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja dra Tomasza Kitlińskiego pt. Etyka i estetyka praw mniejszości: osoby transgenderowe oraz projekcja filmu dokumentalnego pt. Folklore of the Transgender Community in Tamil Nadu.
Miejsce wystawy: Galeria Pomost, DDK Czechów, ul. Kiepury 5a, Lublin.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Tomasz Kitliński – Hidżry. Trzecia płeć – Homiki.pl, 17 stycznia 2010 r.
- TranStories – fotoreportaż transgender – Trans-Fuzja.org, 13 stycznia 2010 r.