Przejdź do zawartości

2010-01-23: Konkurs "Mr. Gay China" odwołany na godzinę przed rozpoczęciem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 23 stycznia 2010
LGBT

15 stycznia pekińska policja wkroczyła do lokalu, w którym miał się rozpocząć pierwszy w historii Chin gejowski konkurs urody - Mr. Gay China. Funkcjonariusze nie dopuścili do otwarcia imprezy tłumacząc, że organizatorzy nie uzyskali zgody na występy sceniczne. Organizatorzy poinformowali, że jeszcze kilka dni wcześniej władze Chin nie zgłaszały zastrzeżeń, a impreza była otwarcie reklamowana, co komentowano w światowych mediach jako pozytywną zmianę w kraju, w którym respektowanie praw człowieka pozostawia wiele do życzenia. Policja zaprzeczyła, że powodem zamknięcia konkursu było to, iż organizowały go środowiska homoseksualistów.

Organizatorzy nie kryli oburzenia twierdząc, że nie mieli żadnych sygnałów od władz, jakoby pozostały jakiekolwiek formalne niedociągnięcia. W moim przekonaniu miało to związek z kwestią homoseksualizmu – powiedział jeden z jurorów, Wei Xiaogang. Policja przesłuchiwała organizatorów i spisywała dane personalne dziennikarzy, którzy stawili się w klubie LAN.

Do konkursu o miano najprzystojniejszego geja przygotowywało się ośmiu kandydatów. Zwycięzca miał startować w norweskim Oslo jako reprezentant swojego kraju w Mr. Gay World Ambassador. W zaplanowanym na miesiąc później konkursie międzynarodowym najprawdopodobniej nie weźmie udziału żaden Chińczyk. Jeszcze na kilka dni przed imprezą Emilio Liu, jeden z uczestników mówił:

Jesteśmy inteligentni, jesteśmy specjalistami, jesteśmy wspaniali – i jesteśmy gay. Chcę aby opinia publiczna wiedziała, że jest cała masa ludzi, takich jak my, żyjących w Chinach. To jest piękne życie i nie mamy czego ukrywać.

Konkurs gejowski miał być precedensem i wyrazem łagodzenia przez władze Chińskiej Republiki Ludowej stanowiska wobec homoseksualizmu. W programie, oprócz części konkursowej, zaplanowano pokaz mody oraz rozmowę z performerem drag queen. Impreza miała odbyć się w klubie LAN, jednym z najbardziej ekskluzywnych w chińskiej stolicy. Relacjonować ją mieli zarówno akredytowani zagraniczni dziennikarze, jak i chińska Agencja Xinhua.

Tłem wydarzeń, na co zwracały uwagę media, była wizyta w tych dniach w Chinach Guido Westerwelle, niemieckiego ministra spraw zagranicznych, który otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu.

W 2001 roku chińskie władze usunęły homoseksualizm z listy zaburzeń umysłowych. Oficjalnie jest to państwo ateistyczne dlatego też nie ma przesłanek religijnych do negowania tej orientacji seksualnej. Geje tłumaczą, że dużym problemem jest dla nich rodzina, która oczekuje, że ich synowie wejdą w związek małżeński z kobietą i będą mieć dzieci.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]