2010-01-22: Wybory lokalne na Białorusi wyznaczone na 25 kwietnia 2010

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 22 stycznia 2010
Świat
World map blank with blue sea.svg

Jak poinformowała służba prasowa białoruskiego prezydenta, na którą powołuje się „Interfaks”, dokument, który podpisał Alaksandr Łukaszenka wyznacza „Centralnej Komisji Wyborczej i Referendalnej Republiki Białoruś, zgodne z jej uprawnieniami, zadanie przeprowadzenie wyborów do lokalnych Rad Deputowanych i prowadzenia kontroli stosowania prawa wyborczego”.

Stwierdza się tam także iż, organy państwowe i inne organizacje powinny zagwarantować wykonanie, w terminach określonych przez Kodeks Wyborczy Republiki Białoruś, odnoszących się do ich kompetencji działań organizacyjnych celem przygotowania i przeprowadzenia wyborów.

Oprócz tego, zgodnie z zarządzeniem, Rada Ministrów Białorusi sfinansuje wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów do lokalnych Rad Deputowanych w ramach środków przewidzianych w budżecie centralnym na ten cel.

Jak wcześniej poinformowała strona charter97.org wszystkie kampanie wyborcze, jakie prowadzono na Białorusi od 1996 roku zostały uznane przez społeczność międzynarodową za uchybiające zasadom wolności i sprawiedliwości. Wnioskując z tego władza Łukaszenki jako prezydenta nie ma legitymizacji od 1999 roku. Tym nie mniej, dzięki nieuznanemu przez społeczność międzynarodową referendum z 2004 roku, zagwarantował on sobie prawo wyboru na nieograniczoną ilość kadencji. Za fałszowanie wyników wyborów i referendum przewodnicząca CKW Lidyja Jarmoszyna znajduje się na liście osób niepożądanych w krajach Unii Europejskiej i USA.

Źródła[edytuj]