2010-01-22: Wybory lokalne na Białorusi wyznaczone na 25 kwietnia 2010

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 stycznia 2010

Jak poinformowała służba prasowa białoruskiego prezydenta, na którą powołuje się „Interfaks”, dokument, który podpisał Alaksandr Łukaszenka wyznacza „Centralnej Komisji Wyborczej i Referendalnej Republiki Białoruś, zgodne z jej uprawnieniami, zadanie przeprowadzenie wyborów do lokalnych Rad Deputowanych i prowadzenia kontroli stosowania prawa wyborczego”.

Stwierdza się tam także iż, organy państwowe i inne organizacje powinny zagwarantować wykonanie, w terminach określonych przez Kodeks Wyborczy Republiki Białoruś, odnoszących się do ich kompetencji działań organizacyjnych celem przygotowania i przeprowadzenia wyborów.

Oprócz tego, zgodnie z zarządzeniem, Rada Ministrów Białorusi sfinansuje wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów do lokalnych Rad Deputowanych w ramach środków przewidzianych w budżecie centralnym na ten cel.

Jak wcześniej poinformowała strona charter97.org wszystkie kampanie wyborcze, jakie prowadzono na Białorusi od 1996 roku zostały uznane przez społeczność międzynarodową za uchybiające zasadom wolności i sprawiedliwości. Wnioskując z tego władza Łukaszenki jako prezydenta nie ma legitymizacji od 1999 roku. Tym nie mniej, dzięki nieuznanemu przez społeczność międzynarodową referendum z 2004 roku, zagwarantował on sobie prawo wyboru na nieograniczoną ilość kadencji. Za fałszowanie wyników wyborów i referendum przewodnicząca CKW Lidyja Jarmoszyna znajduje się na liście osób niepożądanych w krajach Unii Europejskiej i USA.

Źródła[edytuj | edytuj kod]