Przejdź do zawartości

2010-01-07: W Polsce przez weekend spadnie do 30 cm śniegu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 stycznia 2010

W ciągu najbliższych dni można spodziewać się jednej z największych śnieżyc na terenie Polski w ciągu ostatnich kilku lat. Szczególnie trudna sytuacja będzie panować w sobotę, gdy opady śniegu o charakterze ciągłym mogą być nadzwyczaj obfite, zwłaszcza w pasie od Dolnego Śląska po centrum kraju. Prognozy numeryczne od dłuższego czasu przewidywały silne opady śniegu na nadchodzący weekend. Sytuacja w obecnej chwili nie uległa znaczącym zmianom.

Za całą tę sytuację będą odpowiedzialne zmierzające w kierunku Polski aktywne fronty atmosferyczne, związane z dość głębokim i rozległym układem niskiego ciśnienia znad rejonu Morza Śródziemnego i Alp. Układy idące z rejonu Basenu Morza Śródziemnego i przemieszczające się wgłąb Europy, w stronę Polski i Ukrainy często przynoszą silne opady, w lato deszczu, a zimą śniegu. Najnowsze wyliczenia modeli numerycznych (z godz. 12 UTC) przewidują począwszy od piątkowego poranka wzrost zachmurzenia oraz opady śniegu o charakterze ciągłym. Początkowo wystąpią one w Polsce południowej, jednak z biegiem godzin będą obejmować swym zasięgiem coraz to większy obszar naszego kraju. Jednocześnie, układ niżowy ma zaciągnąć do południowej i zachodniej połowy Polski nieco cieplejszą masę powietrza, dlatego śnieg będzie przechodzić w deszcz ze śniegiem, marznący deszcz oraz w sam deszcz.

Największe natężenie opadów spodziewane jest w Polsce południowo-zachodniej, zachodniej, centralnej oraz północno-wschodniej. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej, od dnia 08.01 od godziny 12 UTC, do dn. 11.01 do godz. 12 UTC wyniesie od około 10 do 35 centymetrów. Ponadto nad Polską prognozowany jest wzrost różnicy ciśnienia, dlatego też należy się spodziewać znacznego nasilenia prędkości wiatru, który będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]