2009-12-30: Irak: porwany w 2007 roku Peter Moore został uwolniony

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 30 grudnia 2009

W Iraku uwolniono Brytyjczyka Petera Moore, który został uprowadzony przez islamskich rebeliantów w 2007 roku. Brytyjczyk był najdłużej przetrzymywanym zakładnikiem w Iraku.

Brytyjczyk, pracujący w Iraku jako programista komputerowy, został porwany 29 maja 2007 z siedziby Ministerstwa Finansów w Bagdadzie wraz z czterema ochroniarzami. Ciała zastrzelonych ochroniarzy Jasona Swindlehursta, Jasona Creswella oraz Aleca Maclachlana przekazano władzom w Londynie w tym roku. Czwarty ochroniarz Alan McMenemy, prawdopodobnie też został zamordowany, jednak jego ciała nie odnaleziono. Porywacze utrzymują, iż Jason Swindlehurst popełnił 25 maja 2008 samobójstwo.

Porywacze, którzy są członkami szyickich bojówek domagali się uwolnienia dziewięciu członków milicji w zamian za uwolnienie brytyjskich zakładników. Wysłali także filmy z zakładnikami w listopadzie 2007, lutym 2008, lipcu 2008 oraz marcu 2009.

- Uwolniony Brytyjczyk jest cały i zdrowy i obecnie znajduje się w brytyjskiej ambasadzie w Bagdadzie - zakomunikował brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband. Miliband dodał także, iż rodzina Moore'a poczuła głęboką ulgę po dwóch i pół roku strachu i niepewności.

Moore był najdłużej przetrzymywanym zakładnikiem w Iraku. Jednakże nadal nie jest znany los porwanego 6 lutego 2007 Niemca Sinan Krause. Ostatnie jego oznaki życia zostały potwierdzone na taśmie video przekazanej przez porywaczy 11 września 2007.

W Iraku od 2004 roku porwano ponad 200 cudzoziemców i tysiące Irakijczyków. Wśród porwanych było dwóch Polaków - Jerzy Kos oraz Teresa Borcz Khalifa, którzy zostali ostatecznie zwolnieni.

Tego typu działalność w 2004 roku, kiedy wojska amerykańskie toczyły ciężką bitwę o Faludżę, rozpoczęło ugrupowanie Abu Musaba al-Zarkawiego, który osobiście przeprowadzał egzekucje zakładników, co zostało udokumentowane na filmach video publikowanych w internecie. Łącznie terroryści dokonali ponad 60 egzekucji na porwanych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]