Przejdź do zawartości

2009-12-28: W Chorwacji będzie II tura wyborów prezydenckich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 28 grudnia 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE


Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Ivo Josipović zdobył w niedzielnych wyborach prezydenckich najwięcej głosów. Ilość głosów nie pozwoliła kandydatowi na wygraną w pierwszej turze.

W pierwszej turze Josipović zdobył 32,7 procent głosów. W drugiej turze zmierzy się on z burmistrzem Zagrzebia Milanem Bandiciem, który zebrał 14,1 procent głosów. Badanie sondażowe zostało przeprowadzone na próbie 10 tysięcy wyborców.

Zarówno Josipović jak i jego kontrkandydat opowiada się za wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej. Plany realizacji tego celu są ustalone na 2012 rok. Obecny prezydent Stiepan Mesić, który pełni swoją funkcję przez 10 lat, nie może się ubiegać o kolejną reelekcję. Uprawnienia prezydenta w Chorwacji nie należą do szerokich. Głowa państwa nie ma prawa weta, odpowiada za sprawy bezpieczeństwa i obronności oraz za politykę zagraniczną. Po za tym pełni funkcje reprezentacyjne.

W niedzielnych wyborach uprawnionych do głosowania było 4,4 mln obywateli oraz 400 tysięcy Chorwatów mieszkających za granicą. Startowało 12 kandydatów. Jeśli przewidywania wobec wyników pierwszej tury sprawdzą się, to druga tura odbędzie się 10 stycznia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]