Przejdź do zawartości

2009-12-27: Wybory prezydenckie w Chorwacji i wybory parlamentarne w Uzbekistanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 27 grudnia 2009


27 grudnia do urn idą obywatele Chorwacji, którzy wybierają prezydenta oraz Uzbecy głosujący w wyborach parlamentarnych.

Chorwacja

[edytuj | edytuj kod]

W Chorwacji w I turze wg sondaży największe szanse na zwycięstwo ma kandydat socjaldemokratycznej opozycji Ivo Josipović, bowiem w sondażach przedwyborczych mógł liczyć na ok. 30 proc. głosów. Do wyborów przystępuje 12 kandydatów.

Głównym konkurentem Josipovića będzie przedstawiciel konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Andrij Hebrang.

Priorytetem dla Josipovicia jest przezwyciężenie kryzysu gospodarczego, natomiast Hebrang opowiada się za szybkim przystąpieniem do UE.

Obecny prezydent Stjepan Mesić, rządzący od 2000 roku wedle konstytucji nie może ubiegać się o trzecią kadencję. Mesić podczas swojej prezydentury realizował politykę zbliżenia z Unią Europejską, mając na celu przystąpienie Chorwacji do UE w możliwie najbliższej perspektywie.

Lokale wyborcze są czynne w godz. 7-19, natomiast uprawnionych do głosowania jest ok. 4,4 mln ludzi, w tym 400 tys. Chorwatów mieszkających poza granicami, głównie w Bośni i Hercegowinie.

Uzbekistan

[edytuj | edytuj kod]

O 150 miejsc w uzbeckim parlamencie stara się 517 kandydatów.

Największe partie uzbeckie to Socjaldemokratyczna Partia Uzbekistanu z 123 kandydatami, Demokratyczna Partia Uzbekistanu z 125 kandydatami oraz Ludowo-Demokratyczna Partia Uzbekistanu.

Nad prawidłowościami wyborów czuwa 270 obserwatorów z 36 krajów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]