2009-12-18: Wkrótce nowy traktat rozbrojeniowy między Rosją i USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 18 grudnia 2009

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Rosja i USA są blisko porozumienia w sprawie nowego traktatu o redukcji broni strategicznej START-1.

Nie wiadomo jednak, czy zarys porozumienia jest już gotowy, rzecznik MSZ nie chciał komentować tej wiadomości.

- Liczymy na rozwiązanie ostatnich kwestii w najbliższej przyszłości, nawet godzin - powiedział Andriej Niestierienko. Przypomniał, że rozmowy negocjatorów trwają i toczą się nawet w dni wolne od pracy.

Powołując się na anonimowe źródła, agencja Interfax podała, że "warunki nowego układu START są uzgodnione i w najbliższej przyszłości będzie w tej sprawie oficjalne oświadczenie".

Delegacje obu państw są obecnie w Genewie i prawdopodobnie na święta wrócą już do domów. Sprawy techniczne, dotyczące podpisów na dokumentach nie zostały jeszcze ustalone – informują źródła wojskowe i dyplomatyczne.

Do spotkania prezydentów Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy ma dojść w Kopenhadze, po zakończeniu szczytu klimatycznego.

W czwartek Siergiej Ławrow zarzucił Amerykanom opóźnianie negocjacji nad traktatem. Rosyjski „Newsweek” natomiast podał, że jego podpisanie blokuje Władimir Putin.

START-1 stracił moc 5 grudnia, ale zarówno Rosja jak i USA ogłosiły, że pozostaje on ważny dopóki nie skończą się rozmowy dotyczące nowego porozumienia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]