Przejdź do zawartości

2009-12-13: Wybory generalne w Chile

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 grudnia 2009
Ameryka Południowa
Kandydaci podczas debaty prezydenckiej
Sebastián Piñera
Eduardo Frei Ruiz-Tagle
Marco Enríquez-Ominam

W Chile 13 grudnia przeprowadzane są wybory generalne w których obywatele wybiorą prezydenta oraz parlament.

W wyborach prezydenckich obywatele Chile dokonają wyboru nowego szefa państwa, który 11 marca 2010 zastąpi na stanowisku prezydent Michelle Bachelet, rządzącą krajem od 2006 i wywodzącą się z centrolewicowej koalicji Concertación, czyli Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Chile.

Do udziału w wyborach prezydenckich w 2009 zarejestrowało się czworo kandydatów. Są nimi Sebastián Piñera (Koalicja na rzecz Zmiany), Eduardo Frei Ruiz-Tagle (Concertación), Marco Enríquez-Ominami (kandydat niezależny) oraz Jorge Arrate (Komunistyczna Partia Chile).

Piñera po raz pierwszy starał się o nominację prezydencką chilijskiej prawicy w 1993. W 1999 ponownie o nią zabiegał, lecz przegrał z Joaquínem Lavínem. Udało się mu dopiero w 2005. Przegrał wówczas w wyborach prezydenckich z kandydatką lewicy, Michelle Bachelet.

Eduardo Frei, prezydent Chile w latach 1994-2000, w grudniu 2008 został wybrany kandydatem prezydenckim swojej partii PDC. W styczniu 2009 kandydatem wybrały go Socjalistyczna Partia Chile (PS) oraz Partia dla Demokracji (PD).

Marco Enríquez-Ominami, członek Socjalistycznej Partii Chile (PS), 15 grudnia 2008 ogłosił gotowość do rywalizacji w partyjnych prawyborach, ostatecznie jednak nie uczynił tego. 8 stycznia 2009 ogłosił udział w prawyborach Concertación jako kandydat niezależny, jednak i tym razem nie przedłożył ostatecznie swojej kandydatury. 13 czerwca 2009 wystąpił z PS i ogłosił start w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny.

Jorge Arrate uzyskał nominację prezydencką skrajnie lewicowego bloku Juntos Podemos Más 26 kwietnia 2009. Dzień wcześniej, jako kandydat bezpartyjny, wygrał prawybory, pokonując kandydata Partii Humanistycznej (PH), Tomása Hirscha. Przed prawyborami uzyskał także wsparcie ze strony kandydata Komunistycznej Partii Chile (PCCH), który wycofał swoją kandydaturę.

Sondaże przedwyborcze największą szanse dają Pinerze. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy wszystkich głosów w I turze wyborów w dniu 13 grudnia 2009, wówczas 17 stycznia 2010 odbędzie się II tura głosowania.

W wyborach parlamentarnych Chilijczycy wybiorą, na okres 4-letniej kadencji, 120 członków Izby Deputowanych i 38 członków Senat. System polityczny Chile zdominowany jest przez dwie wielkie koalicje partii politycznych: centrolewicą Concertación oraz prawicową Koalicję na rzecz Zmiany (Coalición por el Cambio) (blok prawicy zmieniał swoją nazwę na przestrzeni lat).


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Wybory generalne w Chile w 2009-2010 roku

Źródła

[edytuj | edytuj kod]