Przejdź do zawartości

2009-12-08: Bagdad: 127 zabitych osób po serii zamachów terrorystycznych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 8 grudnia 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

W wyniku serii eksplozji w Bagdadzie zginęło co najmniej 127 osób, a około 500 odniosło rany. Jest to drugi najkrwawszy zamach terrorystyczny w 2009 roku.

W irackiej stolicy w różnych dzielnicach niemal równocześnie doszło do eksplozji samochodów-pułapek. Agencja AFP podaje, iż terroryści wysadzili w powietrze pięć takich pojazdów.

Pierwsza eksplozja miała miejsce o godzinie 10.25 czasu lokalnego (8.25 czasu polskiego) na przedmieściach Bagdadu, w dzielnicy Dora. Do wybuchu bomby odpalonej przez zamachowca-samobójcę, który poruszał się samochodem doszło w pobliżu patrolu policji przed Instytutem Technologii. W ataku tym zginęło 15 osób, w tym trzech policjantów i 12 studentów; 23 studentów zostało rannych.

Pozostałe cztery eksplozje miały miejsce chwilę później w centrum Bagdadu. Łącznie ponad 100 osób zginęło, kiedy bomby wybuchały przed pałacem Sprawiedliwości w dzielnicy Mansur (na zachodzie), przed budynkami ministerstw pracy i spraw wewnętrznych w dzielnicy al-Nahda oraz na targowisku Rassafi w centrum Bagdadu.

Weszliśmy do sklepu na kilka sekund przed wybuchem. Spadł na nas sufit, straciliśmy przytomność. Następnie usłyszałem dźwięk syren - relacjonuje jeden z rannych.

Iracki doradca bezpieczeństwa, Mowaffaq al-Rubaie, za zamach winą obarcza Al-Kaidę. Al-Rubaie uważa, iż terroryści próbują zdestabilizować kraj przez wyborami parlamentarnymi, które odbędą 6 marca, co ustalono dziś. Zgodnie z konstytucją Iraku, wybory powinny odbyć się pod koniec stycznia, ale w przyjęciu na czas ordynacji wyborczej przeszkodziły spory polityczne m.in. o głosowanie Irakijczyków przebywających poza granicami kraju.

Jest to drugi pod względem liczby ofiar tegoroczny zamach terrorystyczny w Iraku. Podczas ataku terrorystycznego w Bagdadzie 25 października zginęło 155 osób, a ok. 700 odniosło obrażenia. Najbardziej krwawy zamach, od czasu amerykańskiej inwazji na Iraku, miał miejsce 14 sierpnia 2007, kiedy to w Yazidi zginęło 796 osób, a ponad 1500 odniosło rany.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]