2009-11-30: Pomoc społeczna: w listopadzie ruszył projekt "Urząd bez barier" organizowany przez Fundację "KEJA"
W listopadzie 2009 odbyły się pierwsze szkolenia w ramach projektu „Urząd bez barier”. Realizowane są one przez Pomorską Fundację Sportu i Turystyki Osób Niepełnosprawnych "Keja" w Gdańsku. Założeniem projektu jest prowadzenie kampanii informacyjnych na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu dyskryminacji.
19 listopada 2009 r. w województwie pomorskim zostało przeszkolonych 27 urzędników z takich instytucji jak: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, pracownicy wydziałów spraw społecznych i obywatelskich Urzędu Miasta. 25 listopada przeprowadzono podobne szkolenie w województwie mazowieckim.
Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON. Tegoroczna edycja obejmuje obszar województw mazowieckiego i pomorskiego.
Długofalowym celem projektu jest:
- Podniesienie wiedzy pracowników administracji państwowej dotyczącej możliwości osób niepełnosprawnych w zakresie aktywności zawodowej i społecznej.
- Uświadomienie pracownikom urzędów jakie bariery napotykają osoby niepełnosprawne w instytucjach państwowych.
- Podniesienie poziomu wiedzy pracowników socjalnych w zakresie potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Zbudowanie przychylnej i odpowiedzialnej postawy urzędnika wobec niepełnosprawnego petenta.
- Niwelowanie barier mentalnych na różnych płaszczyznach życia społecznego.
- Prezentacja możliwości i osiągnięć osób niepełnosprawnych na różnych polach życia (sukcesy zawodowe, artystyczne, sportowe, działania społeczne).
- Promowanie działań kreujących poprawny wizerunek osób niepełnosprawnych w odbiorze społecznym.
- Poprawa dostępności do kompleksowej informacji dotyczącej usług medycznych, form rehabilitacji, aktywizacji zawodowej i dofinansowań.
Zakładane rezultaty projektu to:
- Lepsze przygotowanie do obsługi osób niepełnosprawnych, ich bliskich i przewodników, dzięki czemu pracownicy urzędów, których praca jest ukierunkowana na pomoc niepełnosprawnemu petentowi, skuteczniej i pełniej będą mogli realizować podejmowane działania.
- Zwiększenie świadomości pracowników administracji państwowej w odniesieniu do możliwości i umiejętności osób niepełnosprawnych, a to pozwoli na właściwe postrzeganie tych osób jako potencjalnych pracowników na otwartym rynku pracy.
- Łatwiejszy dostęp osób niepełnosprawnych do stanowisk obsługi petenta w instytucjach użyteczności publicznej.
- Lepsze poznanie przez pracowników różnych urzędów z województwa mazowieckiego i pomorskiego możliwości, predyspozycji i oczekiwań osób niepełnosprawnych.
- Kompleksowa pomoc w uzyskaniu informacji oraz pomocy, na jakich zasadach i gdzie osoba niepełnosprawna może zaopatrzyć się w sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny i pomocniczy ułatwiający codzienną egzystencję.
Niepełnosprawność dotyka nie tylko danego członka rodziny, ale sprawia, że pomocy potrzebuje cała rodzina. Wynikające z tego faktu zagubienie, wstyd, lęk, brak informacji gdzie szukać pomocy, sprawiają, że osoby niepełnosprawne izolują się od świata. Nie korzystają z oferowanych im przez państwo praw i możliwości.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews. |
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim. |