Przejdź do zawartości

2009-11-29: Wyborcza niedziela

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 29 listopada 2009

29 listopada w czterech krajach odbywają się wybory. W Gwinei Równikowej i Urugwaju trwają wybory prezydenckie, w Hondurasie wybory generalne, czyli prezydenckie i parlamentarne jednocześnie, natomiast w Szwajcarii - referendum. Wczoraj z kolei zakończyły się wybory generalne w Namibii.

Gwinea Równikowa[edytuj | edytuj kod]

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, prezydent Gwinei Równikowej.

W Gwinei Równikowej zwycięstwo gwarantuje kandydatowi 7-letnią kadencję. Prezydent wiele razy może ubiegać się o reelekcję. Obecny prezydent Teodoro Obiang Nguema Mbasogo sprawuje urząd od 1979 roku, gdyż wygrywał wybory w latach 1982, 1989, 1996 i 2002.

Udział w wyborach zapowiedział prezydent Obiang, który pozostaje niekwestionowanym faworytem w walce o urząd, z powodu braku silnej opozycji politycznej. W sumie do udziału wyborów w wyborach zgłosiło się 5 kandydatów.

Wczoraj bojkot wyborów ogłosił Carmelo Mba Bacale, kandydat Akcji Ludowej. Zarzucił władzom planowanie fałszerstw wyborczych, wskazując na fakt, że okręgowym komisjom wyborczym oraz krajowej komisji wyborczej przewodniczą członkowie PDGE.

Urugwaj[edytuj | edytuj kod]

W Urugwaju rozgrywa się dziś druga tura wyborów. I turę głosowania z 25 października 2009, z wynikiem 48,2%, wygrał Jose Mujica. Luis Alberto Lacalle będzie jego dzisiejszym rywalem.

Obecny prezydent Tabare Vazquez nie wziął udziału w wyborach.

Honduras[edytuj | edytuj kod]

W Hondurasie tymczasem trwają wybory prezydenckie, parlamentarne i lokalne. W wyborach generalnych w 2009 obywatele Hondurasu będą wybierać prezydenta na okres 4-letniej kadencji, 128 deputowanych do Kongresu Narodowego oraz przedstawicieli do władz lokalnych.

Wybory są organizowane po zamachu stanu z 28 czerwca 2009, kiedy to obalony został Manuel Zelaya, a władzę objął dotychczasowy przewodniczący parlamentu, Roberto Micheletti.

W wyborach startuje pięciu kandydatów, a najbardziej liczącymi się są Porfirio Lobo Sosa i Elvin Santos.

Szwajcaria[edytuj | edytuj kod]

W Szwajcarii obywatele wypowiadają się na temat trzech kwestii. Referendum tyczy się zakazu wznoszenia minaretów w szwajcarskich meczetach, zakazu eksportu broni i materiałów zbrojeniowych, za wyjątkiem systemów odminowujących oraz służących obronie cywilnej i przeznaczania wpływów podatkowych od paliw lotniczych wyłącznie na potrzeby przemysłu lotniczego.

Z inicjatywą zorganizowania referendum w sprawie zakazu budowy minaretów wyszła w 2007 Szwajcarska Partia Ludowa (SVP). Argumentowała, że minarety symbolizują ideologiczny sprzeciw wobec państwowej konstytucji. W 2008, w ramach akcji "stop minaretom", SVP zebrała ponad 113 tysięcy podpisów w sprawie organizacji referendum w tej kwestii. Referendum w sprawie zakazu broni i materiałów zbrojeniowych, za wyjątkiem systemów odminowujących oraz służących obronie cywilnej, zostało zorganizowane z inicjatywy lewicowych partii politycznych i organizacji pozarządowych. Inicjatywę zorganizowania referendum w kwestii podatków od paliw lotniczych podjęły prawicowe i centroprawicowe partie polityczne. Zaproponowały one przeznaczenie dochodów podatkowych z paliw lotniczych używanych do lotów krajowych wyłącznie na potrzeby przemysłu lotniczego, sprzeciwiając się przeznaczaniu ich części na przemysł drogowy i transportowy.

Wg pierwszych danych po zamknięciu lokali wyborczych Szwajcarzy opowiedzieli się za zakazem budowy minaretów przy meczetach.

Namibia[edytuj | edytuj kod]

W dniach 27-28 listopada w Namibii zorganizowano wybory generalne. Prezydent Namibii wybierany jest w wyborach bezpośrednich na okres 5-letniej kadencji, z możliwością jednej reelekcji. W wyborach parlamentarnych, również na okres 5 lat, wybieranych jest 72 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

W wyborach wystartowało 13 kandydatów. O reelekcję ubiegał się Hifikepunye Pohamba.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]