2009-11-09: Juszczenko: nie ma powodu do ogłoszenia stanu wyjątkowego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 9 listopada 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko stwierdził stanowczo, że nie ma powodu do ogłoszenia stanu wyjątkowego w związku z epidemią grypy.

Ukraińskie media spekulowały w ostatnich dniach, że właśnie dzisiaj zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Właśnie dzisiaj zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie. Rada ma za zadanie ocenić rozmiary epidemii i efektywność działań podjętych przez rząd Julii Tymoszenko.

Wiktor Juszczenko nie znalazł odpowiednich okoliczności do ogłaszania stanu wyjątkowego. W wywiadzie dla „5 Kanału”, prezydent stwierdził, że nie jest zwolennikiem państwa zawieszonego w swej normalnej działalności. Juszczenko nie powstrzymał się również od krytyki rządu Tymoszenko. Zarzuty dotyczą sposobu radzenia sobie z epidemią grypy. Prezydent twierdzi, że rząd wykorzystuje obecną sytuację do kampanii wyborczej w zapowiedzianych na 17 stycznia wyborach prezydenckich.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego było dyskutowane już wcześniej przez sekretarz prezydenckiej RBNiO oraz przez przedstawiciela Juszczenki w Radzie Najwyższej, Ihora Popowa. Decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego tłumaczył on usprawnieniem walki z epidemią grypy oraz przełożeniem wyborów prezydenckich na 30 maja.

Ukraińscy komentatorzy zgodnie twierdzą, że prezydent i jego zaplecze mają zamiar wykorzystać epidemię grypy oraz kryzys finansowy do zmniejszenia notowań przedwyborczych głównej konkurentki obecnego prezydenta Ukrainy, Julii Tymoszenko. Wiktor Juszczenko cieszy się zaledwie kilkuprocentowym poparciem, gdy Tymoszenko popiera około 20 procent wyborców. Jednak na prowadzeniu plasuje się przywódca prorosyjskiej opozycji. Wiktor Janukowycz w sondażach notuje ponad 28-procentowy wynik.

Źródła[edytuj | edytuj kod]