2009-10-10: Żydzi budują replikę Świątyni Jerozolimskiej na obszarze Autonomii Palestyńskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 10 października 2009
Fragment makiety-rekonstrukcji Świątyni Jerozolimskiej za Heroda Wielkiego
Ściana Płaczu i Kopuła na Skale

Ortodoksyjni Żydzi budują kopię Świątyni Salomona.

Izraelscy osadnicy z osiedla Micpe Jerycho na Zachodnim Brzegu niedaleko Jerycha w Autonomii Palestyńskiej, poinformowali o przystąpieniu do budowy naturalnej wielkości repliki Świątyni Jerozolimskiej.

Zbudowana Świątynia w Jerozolimie za czasów króla Salomona, gdzie według Biblii spoczywać miała Arka Przymierza, była niszczona dwukrotnie: podczas najazdu babilońskiego w VI w. p.n.e. oraz przez Rzymian w 70 r. Obecnie jego jedyną pozostałością jest fragment zachodniego muru znany jako Ściana Płaczu, a na Wzgórzu Świątynnym znajdują się muzułmańskie Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Religijni fanatycy izraelscy mówią, że model Świątyni Jerozolimskiej zostanie wykorzystany w specjalnej "szkole kapłanów" (kohenów), która została uroczyście otwarta w tym osiedlu. Nowi kapłani służyć będą w Trzeciej Świątyni, która zostanie postawiona w Jerozolimie - zapowiadają fanatycy.

Muzułmanie wszelkie działania zmierzające do rozpoczęcia odbudowy świątyni odbierają jako zapowiedz przejęcia przez Żydów Góry Świątynnej, na której znajduje się meczet Al-Aksa i tzw. Kopuła Skały, stanowiące świętość dla muzułmanów. Tradycyjna islamska wizja końca dziejów utrzymuje, że wstępem do apokalipsy będzie odebranie tych miejsc wiernym proroka przez Żydów, co spowoduje powtórne przyjście „Mesjasza” i ostateczne rozstrzygnięcie konfliktu pomiędzy Dobrem a Złem. Wszelkie działania ortodoksów związane z odbudową świątyni powodują nerwowe reakcje muzułmanów.

Zapowiedź budowy nowej świątyni może doprowadzić do eskalacji i tak już gwałtownych zamieszek izraelsko-arabskich, trwających od kilku dni w okolicach Wzgórza Moria. Umiarkowani przywódcy palestyńscy z Ramallah ostrzegają przed wybuchem "trzeciej intifady".

Galeria i ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]