Przejdź do zawartości

2009-10-04: Grecja: przedterminowe wybory do parlamentu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 4 października 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

W niedzielę odbywają się przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji. Grecy wybierają w obowiązkowym głosowaniu 300 posłów.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 7 lokalnego czasu (godz. 6 czasu warszawskiego) i będą czynne do godz. 19 lokalnego czasu.

Sondaże przedwyborcze największe szanse na zwycięstwo dają Pannheleńskiemu Ruchowi Socjalistycznemu (PASOK). Głównym konkurentem tej partii jest rządząca Nowa Demokracja (ND) premiera Kostasa Karamanlisa.

Pozostający w opozycji od 2004 PASOK, już w czerwcu 2009 odniósł zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na spadek poparcia dla władz miały także wpływ oskarżenia rządu o brak przygotowania w czasie pożarów lasów w 2007 i w 2009 oraz w nieradzenie sobie z zamieszkami społecznymi, jakie wybuchły w kraju na przełomie 2008 i 2009.

Niedzielne wybory są przedterminowe, bowiem prezydent Karolos Papulias 7 września 2009 rozwiązał parlament. Wcześniej premier Karamanlis ogłosił rozpisanie wcześniejszych wyborów ze względu na potrzebe odnowienia i wzmocnienia swojego mandatu politycznego, potrzebnego do przeprowadzenia niezbędnych reform w obliczu kryzysu gospodarczego. Nowa Demokracja od 2007 roku miała 151 spośród 300 miejsc w parlamencie.

Uprawnionych do głosowania jest blisko 10 mln osób.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]