Przejdź do zawartości

2009-09-19: Farfał odwołany z funkcji p.o. prezesa TVP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 19 września 2009
Media

Kultura i rozrywkaCiekawostkiFilm
Gry komputeroweTelewizjaMuzyka

Piotr Farfał został odwołany z funkcji pełniącego obowiązki prezesa telewizji publicznej. Decyzję podjęła Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej. Odwołano również zawieszonych od grudnia 2008 r.: prezesa Andrzeja Urbańskiego oraz członków Zarządu TVP – Sławomira Siwka i Marcina Bochenka.

Sobotnie posiedzenie Rady, na którym podjęto decyzję o odwołaniu Farfała, odbyło się w niepełnym składzie – bez przedstawiciela ministra skarbu, prof. Ewy Nowińskiej, która wczoraj ogłosiła swoją rezygnację. Jak informuje portal tvn24.pl, Farfał twierdzi, że uchwała Rady Nadzorczej jest bezprawna i grozi pozwaniem do sądu każdego, kto będzie chciał ją wykonać. Twierdzi, że rezygnacja reprezentanta Ministerstwa Skarbu oznacza, że rada nie może podejmować żadnych uchwał.

Każdy, kto będzie na podstawie bezprawnych uchwał próbował wprowadzić chaos w Spółce i zakłócić jej normalne funkcjonowanie, zostanie przez władze Spółki pozwany do sądu o działanie na jej szkodę.
Mamy kilka opinii prawnych w tej sprawie. W jednej z nich jest bardzo jasno napisane – jeśli z zasiadania w Radzie Nadzorczej TVP rezygnuje ktokolwiek z członków wybranych przez KRRiT, to rada dalej może funkcjonować jeśli jest w niej co najmniej pięć osób. Natomiast jeśli rezygnuje reprezentant ministra skarbu czyli właściciela spółki, oznacza to, że rada nie może podejmować żadnych uchwał.

Piotr Farfał, były p.o. prezesa TVP

Nowym p.o. prezesa TVP został Bogusław Szwedo – dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej. Będzie sprawował tę funkcję przez trzy miesiące. Oprócz niego do zarządu delegowano Małgorzatę Wiśnicką-Hińcza.

Spór wokół władz TVP toczy się już od kilku tygodni. Farfał pełnił obowiązki prezesa Telewizji Polskiej od 19 grudnia 2008 r. Był w przeszłości związany z Młodzieżą Wszechpolską oraz LPR.

Źródła[edytuj | edytuj kod]