2009-09-10: Polski Nobel z fizyki rozdany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 10 września 2009
Wojciech Hubert Zurek, laureat Medalu im. Mariana Smoluchowskiego.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Amerykański fizyk polskiego pochodzenia, prof. Wojciech Żurek, otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego, która zwykle jest wstępem do ... Nagrody Nobla z fizyki.

Medal im. Mariana Smoluchowskiego to odznaczenie naukowe, nadawane od r. 1965 przez Polskie Towarzystwo Fizyczne (PTF) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju fizyki. Pierwszym, który go otrzymał był Wojciech Rubinowicz.

Od 1965 roku przyznawany jest Medal im. Mariana Smoluchowskiego - pierwszym, który go otrzymał był Wojciech Rubinowicz.

W 1973 roku Polskiego Nobla otrzymał Subrahmanyan Chandrasekhar z Chicago - by prawdziwą Nagrodę Nobla z fizyki otrzymać w 1983.

Za rok 2001 prof. Aleksander Wolszczan także otrzymał medal Mariana Smoluchowskiego za wybitne osiągnięcia naukowe, a w szczególności za odkrycie pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.

Tegoroczny Medal im. Smoluchowskiego został wręczony w Krakowie na rozpoczętym Zjeździe Fizyków Polskich. Przypadł on polskiemu fizykowi 58-letniemu Wojciechowi Żurkowi pracującemu w słynnym Narodowym Laboratorium Los Alamos w USA.

Profesor Żurek jest współautorem jednego z najbardziej fundamentalnych twierdzeń mechaniki kwantowej. W 1982 wspólnie z Woottersem odkrył twierdzenie o zakazie klonowania (ang. no-cloning theorem), mówiące że nie można wykonać idealnej kopii nieznanego stanu kwantowego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]