Przejdź do zawartości

2008-10-05: Dagens Nyheter: prof. Wolszczan jednym z głównych kandydatów do Nobla z fizyki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Prof. Aleksander Wolszczan
niedziela, 5 października 2008

Jak donosi szwedzka prasa, prof. Aleksander Wolszczan jest wymieniany wśród głównych kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Zostanie ona przyznana w najbliższy wtorek.

Niedzielne wydanie szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" spekuluje, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk może przyznać polskiemu astronomowi Nobla za odkrycie pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.

Według Karin Bojs, redaktor naukowej szwedzkiego dziennika, najpoważniejszymi kandydatami do otrzymania Nobla w dziedzinie fizyki są: Polak oraz trzej astrofizycy - Kanadyjczyk Dale Frail oraz dwóch Szwajcarów: Michel Mayor i Didier Queloz. Trójka astrofizyków tych dokonała podobnych obserwacji jak prof. Wolszczan. Na liście potencjalnych kandydatów Bojs wymienia również Amerykanów: Verę Rubin oraz Saula Perlmuttera i Roberta Kirschnera. Odkrycia tej pierwszej dotyczące ruchu galaktyk świadczą o istnieniu we wszechświecie niewidzialnej czarnej materii.

Zgodnie z regulaminem Nagrodę Nobla podzielić można między maksymalnie trzech laureatów.

Już w poniedziałek poznamy pierwszego laureata tegorocznej Nagrody Nobla. Szwedzki Instytut Karolinska przyzna tę nagrodę w dziedzinie fizjologii i medycyny. Następnie Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyzna we wtorek nagrodę w dziedzinie fizyki, a we środę - w dziedzinie chemii.

"Dagens Nyheter" typuje również na potencjalnych laureatów nagrody w dziedzinie fizjologii i medycyny Włocha Giacomo Rizolattiego i Finkę Riittę Hari za odkrycie tzw. lustrzanych neuronów. Jako faworyt do nagrody w dziedzinie chemii podawany jest Amerykanin William Esco Moerner za rozwój metody spektroskopii pozwalającej na obserwacje pojedynczych cząsteczek. Jako jego konkurentki szwedzki dziennika typuje Amerykankę Joan A. Steitz i Izraelkę Adę Yonath za zaawansowane badania nad rybosomami.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]