2009-09-07: Na Samoa wprowadzono ruch lewostronny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 września 2009

Na wyspie Samoa, leżącej na Pacyfiku od dziś obowiązuje ruch lewostronny. Dotychczas samochody poruszały się po prawej stronie.

Przejście z ruchu prawostronnego na lewostronny rozpoczęło się o godzinie 18.50 czasu polskiego w poniedziałek. W radiu nadano wtedy komunikat nakazujący kierowcom zatrzymanie się i przygotowanie do zmiany.

Zmiana ma umożliwić import używanych samochodów z tych krajów, co z kolei ma zwiększyć dostępność transportu samochodowego dla zwykłych mieszkańców. W większości krajów Oceanii obowiązuje taki właśnie ruch.

Korekty w kodeksie drogowym spowodowały kontrowersje w wyspiarskim państwie. Wniesiono też skargę do sądu. Przewodniczący organizacji Tole'afoa Solomona Toa'iloa, przekonuje że teraz będzie dochodzić do większej liczby wypadków drogowych.

Nie tylko Wielka Brytania[edytuj | edytuj kod]

Mapa ukazująca kraje z ruchem lewostronnym (na niebiesko).

Ruch lewostronny kojarzy się szczególnie z Wielką Brytanią. Zasada ruchu lewostronnego obowiązuje dziś w Irlandii, na Cyprze i Malcie, a także w Australii, Nowej Zelandii, Indiach, Pakistanie, Sri Lance, Bangladeszu, Papui-Nowej Gwinei, Brunei, Hongkongu, RPA i innych postbrytyjskich koloniach Afryki (Lesotho, Botswanie, Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Zimbabwe), jak również w Japonii, Indonezji, Tajlandii, Makau, na Malediwach, Mauritiusie, Jamajce, Dominice, w Gujanie i Surinamie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]