Przejdź do zawartości

2009-08-31: Prezydent Kolumbii chory na grypę A/H1N1

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Pandemia grypy A/H1N1 w 2009 roku
Obecny stan zachorowań na grypę A/H1N1 na świecie (na czerwono kraje w których wykryto przypadki zachorowań; na czarno zgony)
poniedziałek, 31 sierpnia 2009

Z informacji rządu w Bogocie wynika, iż 57-letni prezydent Kolumbii - Alvaro Uribe - jest chory na grypę H1N1, potocznie zwaną meksykańską lub świńską.

Jest to ostra infekcja układu oddechowego, spowodowana przez wirus grypy typu A, który posiada w swoim materiale genetycznych elementy wirusa, pochodzącego od świni, ptasiego oraz ludzkiego. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wirus za posiadający potencjał pandemiczny, ponieważ ma zdolność przenoszenia się między ludźmi.

Prezydent nie jest pacjentem wysokiego ryzyka, a jego przypadek "rozwija się zadowalająco" - twierdzi minister opieki społecznej Diego Palacio Betancourt. Dodaje również, iż kolumbijski przywódca poczuł się źle podczas piątkowego szczytu przywódców południowoamerykańskich w Bariloche w Argentynie. Dzień później rozpoznano u niego świńską grypę. Leczony jest w pałacu prezydenckim.

Obecnie władze Kolumbii kontaktują się z przywódcami i urzędnikami, z którymi chory prezydent spotkał się w czasie szczytu.

Wg danych resortu opieki społecznej w Kolumbii zanotowano dotychczas 621 zachorowań na grypę H1N1. Z tego powodu zmarło tam 29 osób.

Dotychczas na świecie wykryto 246 948 zarażeń A/H1N1 i 2 396 zgony z powodu tej grypy, najwięcej w USA 477. W Polsce do tej pory zachorowały 153 osoby.

Źródła[edytuj | edytuj kod]