2009-08-28: USA zaprzecza informacjom nt. rezygnacji z tarczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 28 sierpnia 2009

Waszyngton zaprzeczył informacjom na temat rezygnacji z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach o których pisała „Gazeta Wyborcza”. – Uznaję te informacje za nieścisłe. Cały czas rozważamy naszą strategię przeciwrakietową – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Philip Crowley.

Jednak w „Gazecie Wyborczej” możemy przeczytać, że plany budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach są praktycznie porzucone. – Sygnały generałów z Pentagonu są absolutnie jasne: obecny rząd poszukuje innych rozwiązań w kwestii obrony przeciwrakietowej niż bazy w Polsce i Czechach – powiedział gazecie amerykański lobbysta.

O planach porzucenia budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach najlepiej świadczy fakt nie poruszania tego tematu podczas konferencji w Huntsville w stanie Alabama, która odbyła się w ubiegłym tygodniu. Zostały natomiast przedstawione alternatywne rozwiązania dotyczące obrony przeciwrakietowej. Nowy scenariusz zakłada rozmieszczenie na morzu i lądzie systemów obrony rakietowej SM3 i Aegis, które przechwytywałyby rakiety przeciwnika w początkowej fazie lotu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]