2009-08-12: E-aukcje pod większą kontrolą?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 sierpnia 2009

Coraz więcej Polaków korzysta z aukcji internetowych, na których dokonują sprzedaży swoich rzeczy. Wkrótce urząd skarbowy otrzyma do ręki nowe narzędzie, które ułatwi kontrolę handlujących w sieci (m.in. na Allegro).

Gazeta Prawna powołując się na sygnały zgłaszane przez czytelników, poinformowała, że organy podatkowe coraz częściej kontrolują Polaków w sieci. Urzędnicy rozpoczynają od sprawdzenia jak często dany podatnik wystawia przedmioty na aukcjach internetowych, jeśli czyni to zbyt często rozpoczynają kontrolę.

Do tej pory kontrole takie były utrudnione z powodu trudności związanych z gromadzeniem danych. Jednak wkrótce się to zmieni. Jak zauważyła Gazeta Prawna, Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami ustawy, które ułatwią urzędnikom zbieranie danych o handlujących w sieci. Operator danej platformy na żądanie urzędu będzie musiał udostępnić dane sprzedawcy.

Nowe narzędzie ma pozwolić na lepsza kontrolę handlujących w Internecie, i walczyć z nieuczciwymi podatnikami, którzy prowadząc działalność w Internecie nie płacą ZUS oraz nie odprowadzają podatków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]