2009-08-11: Lublin: 64 przypadki zachorowań na choroby odkleszczowe

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 sierpnia 2009
Kleszcz wczepiony w skórę psa
Kleszcz

Tego lata kleszczy jest wyjątkowo dużo. To za sprawą wysokich temperatur i wilgotnego początku lata. Można je spotkać na łąkach, polanach, w zaroślach oraz w pobliżu jezior i rzek. Coraz częściej pojawiają się także w parkach, przydomowych ogrodach czy ogródkach działkowych. Występują również w porośniętych krzewami trawnikach. Niektóre gatunki zamieszkują domowe strychy czy piwnice.

Kleszcze za ofiary wybierają ludzi i zwierzęta. Przy wkuciu się w ciało wprowadzają wraz ze śliną do organizmu ofiary substancję znieczulającą oraz w niektórych przypadkach bakterie i wirusy wywołujące choroby.

U człowiek najczęściej miejscami ukąszenia są:

  • głowa;
  • uszy;
  • miejsca zgięcia stawów;
  • ręce i nogi.

Planując wyjazd za miasto należy pamiętać o długim rękawie i nakryciu głowy. Nie zaszkodzi też spryskanie skóry preparatem odstraszającym owady. Niektóre z preparatów zapewniają kilkugodzinną ochronę. Ceny ich zaczynają się od kilkunastu złotych. Niestety, może zdarzyć się, że i to nie uchroni nas przed tym pasożytem.

Jeśli czujemy, że nie poradzimy sobie z usunięciem pasożyta, możemy udać się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu.

Kleszcz pozostanie wczepiony w naszą skórę do dwóch tygodni. Potem sam odpadnie. Lepiej jednak nie zwlekać i pozbyć się go jak najszybciej. Te pajęczaki mogą zarazić nas m.in. dwiema groźnymi chorobami: boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu.

W przypadku zakażenia boreliozą w 50–90% przypadków występuje rumień wędrujący, przy gorączce plamistej pojawia się m.in. powiększenie węzłów chłonnych, rana ze strupem oraz rumień przypominający zmiany w boreliozie. Natomiast przy anaplazmozie i babeszjozie temperatura ciała wzrasta powyżej 38°C. Objawów nie należy lekceważyć i przy wystąpieniu któregoś z nich zgłosić się do lekarza.

W przypadku wystąpienia kleszczowego zapalenia mózgu nie ma skutecznego leczenia przyczynowego. Leczone są objawy wywołane wirusem, które najczęściej ustępują po 2-3 tygodniach. Jednak choroba może mieć także ciężki przebieg. Pojawiają się wówczas objawy mózgowe, móżdżkowe lub rdzeniowe, czasami dochodzi do śmierci pacjenta. W kleszczowym zapaleniu mózgu mogą wystąpić także następstwa pochorobowe (m.in. niedowłady, depresja, zanik mięśni). Zapobiegawczo można stosować szczepienia ochronne, które pozwolą uniknąć choroby oraz jej objawów (m.in. porażenia nerwów i niedowładu kończyn). W Austrii, gdzie ok. 90% społeczeństwa jest zaszczepiona, liczba osób, u których wystąpiła choroba zmniejszyła się dziesięciokrotnie.

Od stycznia do lipca tego roku w Lublinie odnotowano sześćdziesiąt jeden przypadków zachorowań na boreliozę i trzy przypadki kleszczowego zapalenia opon mózgowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]