Przejdź do zawartości

2005-05-16: Lublin: Kleszcze atakują

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Lublin: Kleszcze atakują)
poniedziałek, 16 maja 2005

Zbliża się okres wakacyjnych urlopów, a co za tym idzie okres wzmożonych ataków owadów - w szczególności komarów i pajęczaków w szczególności kleszczy. Największe zagrożenie stanowią te drugie. Czają się na nas w wilgotnych lasach i na łąkach. Roznoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu - choroby o groźnych powikłaniach. Zdaniem Marii Kozyry z lubelskiego Sanepidu, najlepszym sposobem, by uniknąć kleszczowego zapalenia mózgu, jest szczepionka. Powinno się ją wykonywać pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Ci, którzy zdecydują się jednak zrobić to teraz, mają jeszcze szanse uodpornić się na tę chorobę przed lipcowym sezonem urlopowym.

Dobrym sposobem jest także odpowiedni ubiór.

Co jednak, jeśli znaleźliśmy już kleszcza w naszej skórze? Powinniśmy go natychmiast zdecydowanym ruchem wyjąć, tak, by w skórze nie została główka owada. Taki zabieg mogą wykonać za nas lekarze - wystarczy tylko zgłosić się na izbę przyjęć w dowolnym szpitalu.

Sanepid przypomina, że po każdym wakacyjnym spacerze powinniśmy dokładnie obejrzeć całę ciało i sprawdzić, czy nie żerują na nim kleszcze.

Źródło[edytuj | edytuj kod]