2009-08-10: Hiszpania: kolejne eksplozje na Majorce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 10 sierpnia 2009
Europa
[[Grafika:|center|175px]]

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Trzy niewielkie bomby wybuchły w Palma de Mallorca na hiszpańskich Balearach. Na szczęście obeszło się bez ofiar. Dwie bomby znajdowały się w restauracjach, jedna na placu centralnym głównego miasta Majorki.

Jeszcze przed zdarzeniem anonimowy informator powiadomił rozgłośnię radiową o podłożeniu bomb. Przemawiał w imieniu baskijskiej organizacji separatystycznej ETA. Restauracja "La Rigoletta" i inne sąsiednie lokale zostały ewakuowane.

Terroryści, w przypadku restauracji, wybrali do podłożenia bomb miejsca tłumnie uczęszczane przez turystów, niedaleko przystani jachtowej i dworca lotniczego.

Wcześniej ETA przyznała się do przeprowadzenia zamachów na Majorce i w Kraju Basków. Potwierdziła również, że przygotowywała akcję zbrojną w największych koszarach Gwardii Cywilnej w Burgos, w pobliżu Kraju Basków.

Komunikat został opublikowany w języku Basków, w dzienniku Gara. Jego autorzy wyjaśniają motywy niektórych zamachów, np. lipcowego ataku w Kraju Basków. Wg nich inspektor policji został zamordowany, ponieważ torturował i groźbami zmuszał członków ETA do współpracy.

Baskijska organizacja separatystyczna ETA istnieje od 50 lat. W wyniku jej ataków zginęło ponad 800 osób. Separatyści domagają się utworzenia niepodległego Kraju Basków po hiszpańskiej francuskiej stronie Pirenejów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]