2009-06-22: Irańska Rada Strażników przyznaje się do nieprawidłowości podczas wyborów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tehran protests 2009-06-17 18-14.jpg
poniedziałek, 22 czerwca 2009
Tak codziennie wyglądają ulice Teheranu
Wikinews
Dowiedz się więcej

Irańska Rada Strażników przyznaje już wprost: podczas wyborów prezydenckich doszło do nieprawidłowości. W 50 miastach liczba oddanych kart wyborczych przekroczyła liczbę osób uprawnionych do głosowania aż o 3 miliony.

Na niewiarygodne wyniki wyborów irańskiego przywódcy wskazywał już wcześniej brytyjski raport ośrodka analitycznego Chatham House. Z kolei trzej kandydaci w wyborach, którzy złożyli już skargi, dopatrzyli się łącznie 646 „nieprawidłowości” – podkreślała na swych stronach internetowych irańska telewizja Press TV.

Rzecznik instytucji Abbas Ali Kadchodai w rozmowie z drugim programem irańskiej telewizji IRIB twierdzi natomiast, ze nieprawidłowości wskazane przez jednego z kandydatów są mniejsze: - Statystyki dostarczone przez Mohsena Rezaia, zgodnie z którymi twierdzi on, że ponad 100 proc. uprawnionych oddało głosy w 170 miastach są nieprawidłowe; takie incydenty wystąpiły tylko w 50 miastach.

W związku z tymi doniesieniami były prezydent Iranu Mohammad Chatami wezwał w niedzielę do powołania neutralnej i bezstronnej komisji, która zajęłaby się rozpatrzeniem skarg wyborczych. Tymczasem na irańskich ulicach cały czas trwają zamieszki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Zamieszki po wyborach w Iranie (2009)
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Zamieszki w Iranie w 2009 roku