2009-06-21: Indie: walki armii z maoistami w Bengalu Zachodnim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
niedziela, 21 czerwca 2009

17 czerwca ruszyły walki w Bengalu Zachodnim przeciwko maoistowskim rebeliantom.

Maoiści atakowali w trakcie wyborów parlamentarnych w Indiach, które trwały na przełomie kwietnia i maja.

Na spotkaniu w Midnapore 17 czerwca 2009 rząd Bengalu Zachodniego poprosił o wsparcie centralnego rządu w walce przeciwko bojówkom maoistowskim. Na specjalnym spotkaniu zdecydowano się rozpocząć ofensywę przeciwko rebeliantom. Ostateczną decyzję wystosował premier Bengalu Zachodniego Buddhadeb Bhattacharya.

18 czerwca 2009 o godzinie 6:30 czasu polskiego (8:00 czasu IST) zdecydowano, że pierwszym celem operacji będzie Pirakata. O 13:30 (16 czasu indyjskiego) indyjskie oddziały CRPF oraz korpus policji przystąpiły do walk pod Pirakatą niedaleko Lalgarh. Maoiści na drogach ustawili powalone konary, tak by pojazdy policyjne nie mogły przejechać. Największy opór rebelianci postawili w wiosce Malida. Ok. 2000 cywilów, którzy znaleźli się w strefie walk, byli używani przez rebeliantów jako żywe tarcze. W walce oprócz broni palnej policja użyła gazu łzawiącego. Policja aresztowała kilku wieśniaków, którzy zapewnili schronienie rebeliantom. Usuwano także blokady drogowe. O 16:00 ofensywa rozprzestrzeniła się na miejscowości Bhimpur i Tirlakhali, jednak w nocy została zatrzymana przez wybuch bomby na drodze wojsk indyjskich pod Koima. Kilometr od Tirlakhali na polach ryżowych policja utworzyła obóz. Żołnierze którzy brali udział w działaniach w nocy, zostali zastąpieni przez rezerwy z obozu znajdującego się koło Pirkaty. Pierwszego dnia walk zginęło co najmniej 10 żołnierzy Bengalu.

19 czerwca helikoptery zrzucały ulotki informacyjne, które ostrzegały mieszkańców przed rządową ofensywą i podawały jak się zachowywać podczas zagrożenia. Siły bezpieczeństwa posuwały się w kierunku Lalgarh z czterech kierunków: z obleganej Sarengi, wschodniego Goaltore, zachodniej drogi Jhargram-Dahijuri oraz południowej drogi Midnapur- Pirakata. Ponadto do Lalgarh wysłano trzy kompanie Straży Granicznej (BSF). Natomiast helikoptery indyjskich sił lotniczych patrolowały obszary na których znajdowali się maoiści. O 10:30 wokół Bhimpur zaczął działać batalion COBRA składający się z 200 żołnierzy[. Podczas oblężenia Sarengi aresztowano 15 maoistów. Tego dnia siły bezpieczeństwa usuwały barykady ustawiane na drogach do różnych miejscowości oraz rozbrajano miny, podkładane przez bojowników PCAPA. Pod wsią Tinboni rebelianci postawili silny opór wojsku zmierzającego na Lalgarh. O 14:30 grupa rebeliantów uciekła z miejsca potyczki, jednakże udało się schwytać 10 maoistów. Mimo walk ok. 3000 mieszkańców wsi wyszło na drogi i utrudniało operację wojsku skandując antypolicyjne hasła. Po południu walki miały miejsce pod Malida, Tirlakhali, Pirrakhuli, Pinbani oraz na drodze między Pirakata i Bhimpur. O godzinie 17:45 pod Pirakatą wybuchła mina pod przejeżdżającym pojazdem. Ciężko rannych zostało dwóch policjantów. O godzinie 18:30 maoiści zaatakowali posterunek policji w Lalgarh. Z kolei w Ghatshila zatrzymano kilku rebeliantów uciekających z Jharkhandu.

20 czerwca członek maoistów Koteswar Rao alias Kishenji powiedział w rozmowie telefonicznej, iż PCAPA jest skora do rozmów w przypadku wycofaniu się sił bezpieczeństwa i policji z rejonu Lalgarh. Ok. 5:00 rano czasu polskiego (7:30 indyjskiego) rozpoczęło się poszukiwanie rebeliantów w różnych budynkach. Nadal rozbrajano miny zakładane przez maoistów. Ok. 9:00 siły indyjskie odbiły posterunek w Lalgarh, zdobyty przez maoistów wieczorem 19 czerwca. O 13:45 policja została zaatakowana przez maoistów z broni palnej. Podczas ataku doszło do paniki wśród funkcjonariuszy. Wtedy wybuchła mina, która raniła 4 policjantów. O 15:00 zwiększone siły policyjne wróciły na miejsce pułapki przygotowanej przez rebeliantów i po ponad godzinnej strzelaninie, policja tym razem była górą

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]