2009-04-16: Indie: początek wyborów parlamentarnych w cieniu ataków maoistów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
czwartek, 16 kwietnia 2009

Rozpoczął się pierwszy etap wyborów parlamentarnych w Indiach. Wybory, ze względów logistycznych, zostały podzielone na pięć etapów.

W największej demokracji świata, uprawnionych do głosownia jest 714 mln obywateli. W pierwszej kolejności głosowanie odbędzie się w kilku spośród 35 indyjskich stanów. Głosowania w kolejnych stanach będą odbywały się w tygodniowych odstępach. Wyniki znane będą prawdopodobnie 16 maja.

O mandaty walczy 1055 partii politycznych. Głównymi graczami w wyborczej rozgrywce jest natomiast Indyjski Kongres Narodowy (INC-I) z Sonią Ghandi na czele oraz Indyjska Partia Ludowa (Bharatiya Janata Party-BJP).

Wybory parlamentarne w Indiach odbędą się w pięciu turach: 16, 22-23 i 30 kwietnia oraz 7 i 13 maja 2009 roku.

W trakcie wyborów atakują maoistowscy rebelianci[edytuj | edytuj kod]

Podczas trwania wyborów uaktywnili się lewaccy maoistowscy rebelianci. Do pierwszych ataków doszło w rejonach plemiennych maoistów stanu Dźharkhand. Bojownicy zdetonowali minę, w trakcie gdy przejeżdżał autobusu z żołnierzami indyjskimi, po czym ostrzelali ich z moździerzy. Zginęło 7 żołnierzy i dwóch cywili. W stanie Biha rebelianci zabili dwóch żołnierzy. Z kolei w stanie Ćhattisgarh wysadzono pojazd, którym poruszali się członkowie komisji wyborczej. Zginęło 5 pracowników.

Źródła[edytuj | edytuj kod]