Przejdź do zawartości

2009-06-11: Zamieszki w Peru

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 11 czerwca 2009
Ameryka Południowa
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Kryzys polityczny w Peru (2009)

5 czerwca w Peru rozpoczęły się demonstracje przeciwko wdrożeniu nowego prawa, które ma umożliwić wydobycie przez korporacje międzynarodowe paliw kopalnych na terenie peruwiańskiej Amazonii. Peruwiańska część Amazonii ma powierzchnię 824 tysięcy kilometrów kwadratowych co stanowi 11% największego zespołu tropikalnych lasów deszczowych na świecie. Jak twierdzą działacze środowiskowi strefa ta jest zagrożona przez nowe prawo administracji lasów i dzikiej przyrody.

Według rządu Alana Garcii, prawo to pozwoli zagranicznym korporacjom rozpoczęcie inwestycji na terenie lasów oraz wywiązanie się z umów wolnego handlu miedzy Peru i Stanami Zjednoczonymi. Według Indian nowe normy pozwolą na zajęcie połowy terytorium na którym żyją oraz na ich niekontrolowaną deforestację.

Jak podają media komercyjne 5 czerwca peruwiański rząd nakazał użycia siły przeciwko demonstrantom. Liderzy Indiańscy oskarżyli Garcię o ludobójstwo. Istnieją dwie zupełnie różne wersje wydarzeń- według rządu "tylko" trzech Indian zostało zabitych podczas starć, natomiast aktywiści i szpitale, mówią o 29 zamordowanych [w tej chwili BBC podaje liczbę 50 zabitych]. Podczas starć zginęło także 9 policjantów po stronie rządowej i 40 innych zostało uwięzionych w mieście Massa. W mieście Bagua doszło do ostrych starć i podpaleń budynków rządowych. Miasto Bagua położone jest na północy kraju w rejonie peruwiańskiej puszczy amazońskiej.

6 czerwca 2009 władze wydały nakaz aresztowania przywódcy protestujących Indian, Alberto Pizango. Pizango został oskarżony o działalność wywrotową, spiskową oraz organizowanie buntu. 9 czerwca 2009 Pizango, który działalność służb policyjnych określił mianem "rzezi ludności", szukał schronienia w ambasadzie nikaraguańskiej w Limie.

11 czerwca ma odbyć się strajk generalny przeciwko polityce rządu oraz w solidarności z walczącymi.

Blisko 5000 Indian z 60 różnych plemion, domagają się aby nowe prawo zostało wycofane. Autostrada niedaleko Yuripagua, jest blokowana przez setki demonstrantów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]