2009-06-09: Znaleziono fragment zaginionego 1 czerwca Airbusa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
[[Grafika:|center|232pxpx]]
Statecznik pionowy jest do tej pory największym znalezionym fragmentem Airbusa
wtorek, 9 czerwca 2009

Znaleziono szczątki samolotu linii Air France AF 447 z 228 osobami na pokładzie, który zaginął 1 czerwca nad Atlantykiem.

O północy czasu polskiego 1 czerwca Airbus A-330-200 wyleciał z Rio de Janeiro. Samolot o 11:10 miał wylądować w Paryżu, jednak maszyna zniknęła z ekranów brazylijskich radarów ok. godz. 3.33 rano czasu polskiego nad Atlantykiem. O godz. 4.14 czasu polskiego wysłał automatycznie wiadomość o zwarciu elektrycznym.

6 czerwca, w pobliżu miejsca, w którym samolot prawdopodobnie się rozbił, odnaleziono ciała dwóch mężczyzn i rzeczy osobiste pasażerów (walizkę z biletem i plecak z komputerem przenośnym) oraz szczątki Airbusa (siedzenie), które zabrano następnie na archipelag Fernando de Noronha. Do tej pory udało się wyłowić jedynie 24 ciała.

Poszukiwania znacznie utrudnia niesprzyjająca, burzowa pogoda. W rejonie poszukiwań głębokość Atlantyku osiąga miejscami siedem kilometrów.

By dokładnie ustalić przyczyny katastrofy należałoby znaleźć czarną skrzynkę, jednak prawdopodobnie leży ona na dnie oceanu. Urządzenia szuka brazylijska i francuska marynarka wojenna, w tym atomowy okręt podwodny. Skrzynka nadal wysyła sygnały, dzięki czemu są jeszcze szanse na jej zlokalizowanie, lecz po wyczerpaniu baterii będzie to praktycznie niemożliwe.

Wikinews
Dowiedz się więcej
Wikipedia Zobacz hasło w Wikipedii na temat:
Katastrofa lotu Air France 447
Wikimedia Commons Zobacz galerię zdjęć w Wikimedia Commons: 2009-06-09: Znaleziono fragment zaginionego 1 czerwca Airbusa


Źródła[edytuj]