2009-06-05: Wystawa dzieł sztuki poświęconych Janowi Pawłowi II w Paryżu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 5 czerwca 2009

4 czerwca 2009 w paryskiej Galerie Bansard, niedaleko Wieży Eiffla, wersisażem rozpoczęła się wystawa współczesnych dzieł sztuki poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II, zatytułowana "Jan Paweł II, artysta widziany przez artystów".

Kierownik galerii François Bansard poprosił wielu artystów pracujących we Francji o przygotowanie dzieł związanych z życiem i twórczością polskiego papieża. Dzięki temu powstało kilkadziesiąt obrazów i jedna rzeźba. Dzieła nawiązują do znanych słów Jana Pawła II, jak "Nie lękajcie się!", do kluczowych wydarzeń pontyfikatu, jak spotkania w Asyżu oraz do osobistych przeżyć artystów, wywołanych choćby śmiercią Papieża.

Wystawa prezentuje prace o różnorodnych formach i technikach wykonania. Są tu kompozycje figuralne, kolaże fotografii, prace abstrakcyjne. Każde dzieło zostało opatrzone komentarzem twórcy.

Na otwarciu wystawy było obecnych wielu autorów prezentowanych prac, a jedna z nich - Lysiane Lecuyer, która jest też aktorką teatralną - zaprezentowała swoją interpretację fragmentów Tryptyku rzymskiego.

Na wystawie jest też obecny obraz paryskiej malarki i scenografa polskiego pochodzenia - Wojnarowskiej.

Wystawa, pod patronatem ks. Érika de Moulins-Beaufort, biskupa pomocniczego Paryża, będzie trwała do 27 czerwca 2009. Dzieła można oglądać od wtorku do soboty w godz. 14-19.

Dodatkowo odbędą się w galerii imprezy towarzyszące: 16 czerwca o godz. 19.00 koncert z recytacją poezji Jana Pawła II, 20 czerwca o 15.00 warsztaty piśmiennicze inspirowane wystawionymi w galerii dziełami oraz 23 czerwca o 18.00 zostanie wygłoszona przez ks. Guillaume de Menthière, profesora Kolegium Bernardyńskiego w Paryżu, konferencja zatytułowana "Jean-Paul II, le pape de Marie".

Na wystawę oraz wszystkie imprezy towarzyszące wstęp jest wolny.

"Jean-Paul II, un artiste vu par des artistes", Galerie Bansard, 26 av. de La Bourdonnais, 75007 Paris