2009-05-31: Odbył się Motocyklowy Rajd-Pielgrzymka Dachau 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 maja 2009
POL location map.svg

Zjechali się z terenu całej Polski i wyruszyli razem po zakończeniu Zlotu Gwieździstego im. ks. Zdzisława Peszkowskiego w Częstochowie. Zwiedzili Pragę, gdzie odbyło się oficjalne spotkanie w Ambasadzie RP, zwiedzili Norymbergę z historycznymi miejscami kształtowania się III Rzeszy, aby dotrzeć do celu swojej pielgrzymki – do KZ Dachau – tzw. „Golgoty Polskich Księży”.

Blisko 80 uczestników „Motocyklowego Rajdu Dachau 2009" przemierzyło wspólnie prawie 1000 km w trudzie i znoju, ale z oddaniem, aby wczesnym przedpołudniem 23. kwietnia br. zgromadzić się w miejscu martyrologii, w byłym obozie koncentracyjnym w Dachau.

Wśród 6 uczestniczących w rajdzie księży polskich obecny był również ks. Jan Zalewski, który -nota bene - 24 lata temu przyjął święcenia kapłańskie od śp. ks. abp. Kazimierza Majdańskiego - byłego więźnia i ofiary pseudonaukowych doświadczeń w KZ Dachau. To jemu i śp. Teodorowi Grucy oraz wszystkim więzionym, męczonym i zamordowanym tam Polakom dedykowany był ten Rajd. W rajdzie uczestniczył także: Kazimierz Gruca - syn byłego więźnia obozu oraz przedstawiciel IPN dr Leszek Rysak. Na spotkanie w Dachau przybyli również Eva König i Michael Krawczyk, którzy robili nagrania do audycji radiowej bawarskiego radia Bayern 2.

Źródła[edytuj | edytuj kod]