Przejdź do zawartości

2009-05-25: Wystąpienie Lecha Wałęsy w UNESCO z okazji 20-lecia upadku komunizmu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 25 maja 2009
Lech Wałęsa z tłumaczem

Lech Wałęsa uświetnił w paryskiej siedzibie UNESCO obchody 20-lecia upadku komunizmu.

W poniedziałek 25 maja 2009 o godz. 18.00 w sali nr II siedziby UNESCO w Paryżu rozpoczęło się spotkanie prowadzone w języku francuskim zatytułowane "Od związku zawodowego Solidarność do końca komunizmu". Impreza odbyła pod patronatem dyrektora generalnego UNESCO Koichiro Matsuury i stałego przedstawiciela Polski przy UNESCO pani Marii Wodzyńskiej-Walickiej, którzy wygłosili słowa powitania.

W programie spotkanie była projekcja filmu dokumentalnego L'énigme polonaise, la sortie du communisme et la grande négociation o wydarzeniach sierpniowych, które doprowadziły do Okrągłego Stołu, po której odbyło się wystąpienie Prezydenta Lecha Wałęsy. Po jego ponad półgodzinnym wykładzie dotyczącym upadku komunizmu w Europie oraz wizji Europy i świata dziś i w przyszłości, odbyła się debata moderowana przez współautora filmu Georges'a Minka. Lech Wałęsa odpowiadał na każde pytanie padające ze strony międzynarodowej publiczności.

Obecni byli m.in. przedstawiciele wielu krajów przy UNESCO, polscy dyplomaci i działacze polonijni we Francji, dziennikarze, naukowcy i studenci.