Przejdź do zawartości

2009-05-24: WHO: 12000 zarażeń A/H1N1; 86 zgonów; trzeci przypadek zachorowania w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
pandemii grypy A/H1N1 w 2009 roku
niedziela, 24 maja 2009

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że na całym świecie prawie 12 tys. osób jest zarażonych szczepem wirusa A/H1N1. Zostało potwierdzonych 86 zgonów oraz trzeci przypadek zachorowania w Polsce.

Najwięcej chorych jest w USA oraz w Meksyku. W tym drugim kraju potwierdzono 75 zgonów, w USA 9, a w Kanadzie i Kostaryce po jednym. Przypadki zachorowań potwierdzono prawie na wszystkich kontynentach oprócz Afryki (zobacz mapa; na czarno zaznaczono zgony spowodowane A/H1N1; na czerwono - przypadki potwierdzonych zachorowań; na żółto - niepotwierdzone przypadki zarażenia).

Dziś rano poinformowano, że w Polsce wystąpił trzeci przypadek grypy. Wirusa wykryto u 21-letniego mężczyzny, znajdującego się w szpitalu w Chorzowie. Mężczyzna i jego rodzice zostali poddani kwarantannie. Zarażony i jego rodzice wrócili w piątek z USA.

"Rodzice są pod obserwacją, pobrano też od nich i wysłano do badań wymazy, by potwierdzić lub wykluczyć ewentualną obecność wirusa. Natomiast chory jest leczony zgodnie z procedurami, otrzymuje leki antywirusowe" - poinformował dyrektor szpitala w Chorzowie.

"Pacjenci są w dobrym stanie, dobrze się czują i miejmy nadzieję, że na tym się to zakończy. Jeżeli nic się nie zmieni, rodzice wkrótce zostaną wkrótce zwolnieni, a pacjent pozostanie w szpitalu do momentu, kiedy ustąpią wszelkie objawy grypy. Myślę, że potrwa to około tygodnia, jeżeli nie będzie żadnych powikłań" - powiedział Grzegorz Hudzik, inspektor sanitarny w Katowicach.

Poprzednie osoby, które zachorowały na ten nowy wirus wyzdrowiały po pobycie w szpitalach w Mielcu oraz Kaliszu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]