Przejdź do zawartości

2009-05-01: Porozumienie Rosji z Abchazja i Osetią Płd. ws. ochrony granic

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Rosja
piątek, 1 maja 2009

W czwartek (30 IV) Federacja Rosyjska podpisała z południowymi kaukaskimi republikami porozumienie w sprawie ochrony granic. NATO od razu skrytykowało tą decyzję.

Zgodnie z dokumentem Abchazja i Osetia Południowa przekazały odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich granic Rosji do momentu utworzenia własnych sił ochrony pogranicza. Jednocześnie Rosja została wyposażona w immunitet i nie będzie podlegać miejscowej jurysdykcji. W związku z ochroną Federacja Rosyjska zyskuje prawo korzystania z przestrzeni powietrznej, stref morskich, portów i lotnisk obu republik. Nad porozumieniem ma sprawować kontrolę trójstronny urząd do spraw granic. Uprawnienia jakie otrzymały rosyjskie siły nie mogą kolidować z prawem Abchazji i Osetii Płd.

Sprzeciw NATO wiąże się zawartymi wcześniej porozumieniami pokojowymi. 12 sierpnia i 8 września ubiegłego roku zostały podpisane między Unię Europejską a Gruzją porozumienia pokojowe. Zdaniem NATO wczorajsze porozumienie jest jawnym naruszeniem tych umów. Argumentem przeciw działaniom Rosji są, według rzecznika NATO, planowane na początek czerwca manewry NATO w Gruzji. Rosja zapowiedziała jednak, że nie zamierza brać udziału w ćwiczeniach.

Źródła[edytuj | edytuj kod]