2009-04-28: Świńska grypa: wirus zabija w Meksyku oraz atakuje kolejne kontynenty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 kwietnia 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Zasięg epidemii

Do 25 osób wzrosła ilość ofiar, które zmarły w Meksyku na nową odmianę wirusa grypy H1N1 – tzw. „świńską grypę”. Liczba zachorowań przekroczyła tam 2 000 osób. Tymczasem wirus rozprzestrzenia się w nowe miejsca świata.

Przypadki zachorowań potwierdzono w USA, Kanadzie, Hiszpanii, Norwegii, Wlk. Brytanii, Izraelu oraz Nowej Zelandii, gdzie jest 56 chorych. Być może grypa jest już m.in. w Australii, Rosji, Szwecji, Czechach, Niemczech i w większości krajów Ameryki Południowej. Jak na razie grypy na pewno nie ma w Afryce.

Wczoraj media donosiły, że szczep H1N1 jest w Polsce, lecz domniemana zarażona pacjentka zielonogórskiego szpitala jak się okazało nie jest nosicielką wirusa świńskiej grypy - H1N1.

Wczoraj o 18:39 próbki grypy transportowane do laboratorium w Szwajcarii, eksplodowały w pociągu Intercity. Jednak jak się okazało próbka nie zagraża ludziom. Przenoszenie się wirusa jest spowodowane powrotami do ojczyzn turystów z Meksyku.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w poniedziałek 28 kwietnia 2009, czwarty stopień w sześciostopniowej skali zagrożenia pandemią, oznacza on, że istnieje trwałe niebezpieczeństwo przechodzenia wirusa z człowieka na człowieka, powodując ogniska choroby w co najmniej jednym kraju.

Nowy wirus to mutacja szczepów grypy ptasiej, świńskiej i ludzkiej, powodujący przede wszystkim ostre zapalenie górnych dróg oddechowych. W mieście Meksyk, stwierdzono ponad 20000 przypadków zachorowań na nowy szczep. W związku z epidemią władze Meksyku podjęły szereg środków prewencyjnych w centrum kraju, gdzie zanotowano najwięcej przypadków zachorowań. Czasowo pozamykane zostały szkoły i uniwersytet w stolicy. Te same działania przedsięwzięto w centralnych prowincjach Meksyku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2009-04-28: Świńska grypa: wirus zabija w Meksyku oraz atakuje kolejne kontynenty


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Rozprzestrzenianie się grypy H1N1 w 2009 roku
link= Zobacz w Wikicytatach cytaty na temat:
Świńska grypa