Przejdź do zawartości

2009-04-18: Szczyt Ameryk: ''Nowy początek'' w relacjach USA z Kubą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 18 kwietnia 2009

Jak podaje PAP, w pierwszym dniu Szczytu Ameryk prezydent Obama zadeklarował gotowość Stanów Zjednoczonych do nawiązania kontaktu z rządem kubańskim. W konferencji odbywającej się w Port of Spain, stolicy Republiki Trynidadu i Tobago, uczestniczą liderzy demokratycznych krajów Półkuli Zachodniej. Kuba jest wykluczona ze spotkania.

W swoim przemówieniu Obama wspomniał o "dekadach (wzajemnego) braku zaufania". Zaznaczył również, że chce podjąć dyskusję o prawach człowieka, reformach demokratycznych i kwestiach gospodarczych z rządem w Hawanie.

Ostatnio Stany Zjednoczone ogłosiły złagodzenie restrykcji dotyczących podróży na Kubę i przekazywania środków finansowych na wyspę. Nowe zasady pozwolą obywatelom USA na odwiedziny u krewnych z Kuby oraz wysyłanie im pieniędzy. W związku z tymi zmianami Hawana zasygnalizowała gotowość do podjęcia rozmów z nową administracją USA.

Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję AFP prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner wezwała USA do zniesienia ekonomicznego embargo wobec Kuby, które nazwała "anachronicznym". Obama nie jest popiera jego zniesienia. Jego gabinet kładzie nacisk na konieczność zaprowadzenia na Kubie demokratycznych zmian oraz respektowania praw człowieka. Podkreślają, że powinny one nastąpić zanim embargo zostanie całkowicie zniesione.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]