2009-04-17: Raul Castro otwiera się na dialog z USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Raúl Castro - 2008(edit).jpg
piątek, 17 kwietnia 2009

Po apelu Hillary Clinton, Raúl Castro zdecydował, że jego kraj jest gotów na rozmowy dotyczące więźniów politycznych oraz praw człowieka na Kubie.

Clinton już wcześniej proponowała prezydentowi Kuby poczynienie kroków w kierunku demokratyzacji kraju i zwolnienia więźniów politycznych. Castro odniósł się do tego w trakcie spotkania krajów członkowskich Boliwijskiej Alternatywy dla Obu Ameryk (ALBA). „Oświadczyliśmy rządowi północnoamerykańskiemu, że jesteśmy otwarci na dialog o wszystkim, w tym także o prawach człowieka, wolności prasy, więźniach politycznych, o wszystkim, o czym będą chcieli rozmawiać” – powiedział Castro. Prezydent zastrzegł jednak, że suwerenność Kuby nie może przy tym zostać naruszona.

Barack Obama również jest gotowy na rozpoczęcie dialogu. Od poniedziałku zniósł ograniczenia dla Amerykanów kubańskiego pochodzenia, którzy podróżują na Kubę, oraz ułatwił przekazywanie pieniędzy do tego kraju. Z jego strony warunkiem jest zadeklarowanie przez Kubę gotowości do zmian zmierzających do demokratyzacji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]