2009-04-15: Open'er 2009: Q-Tip, M83 i Hjaltalín kolejnymi gwiazdami festiwalu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Q-Tip
(promocyjna sesja fotograficzna do albumu "The Renaissance")
Open'er Festival
Koncerty i festiwale muzyczneMuzykaKultura i rozrywkaGdynia


Artyści, którzy potwierdzili swą obecność
na Open'er Festival 2009

26.01.2009:

5.02.2009:

11.02.2009:

12.02.2009:

19.02.2009:

26.02.2009:

5.03.2009:

12.03.2009:

19.03.2009:

9.04.2009:

7.05.2009:

14.05.2009:

28.05.2009:


Daty oznaczają ukazanie się informacji prasowych nt. potwierdzenia. edytuj
środa, 15 kwietnia 2009

Poznaliśmy trzy kolejne gwiazdy tegorocznego Open'era. W Gdyni wystąpią: legendarny raper Q-Tip, gwiazdy francuskiej sceny shoegazeM83 oraz islandzka formacja Hjaltalín.

Kilka słów o artystach[edytuj | edytuj kod]

Q-Tip (ur. jako Jonathan Davis, właśc. Kamaal Ibn John Fareed) – amerykański raper i hip-hopowy producent muzyczny. Jak zaznacza agencja Alter Art, pochodzący z Queens raper jest jedną z najważniejszych postaci w historii hip-hopu:

Charakterystyczny, niezwykle płynny styl rymowania Nowojorczyka oraz tematyka jego tekstów sprawiły, że jest on uważany za jednego z najważniejszych raperów na świecie, wpisując się w nurt organicznego hip-hopu wraz Commonem, The Roots i De La Soul.

—Alter Art, informacja prasowa z 9 kwietnia 2009 r.

W 1988 r. założył wraz z Phifem Dawgiem i Alim Shaheedem Muhammadem formację A Tribe Called Quest, która należała do nieoficjalnego kolektywu The Native Tongues (obok chociażby Jungle Brothers). Jak zaznacza organizator lata funkcjonowania tej grupy przypadają na "złotą erę gatunku": "to wtedy ukształtowały się granice hip-hopu, powstało najwięcej kultowych nagrań, a młodzi artyści zwracali szczególną uwagę na dziedzictwo kulturowe, nawiązując w swoich nagraniach do jazzu i funku."

Takie albumy jak "People’s Instinctive Travels and the Paths of Rhythm", "The Low End Theory", czy "Midnight Marauders" uważa się za kamienie milowe w historii gatunku (utwory takie jak: "Can I Kick It?", "Scenario" i "Electric Relaxation").

W 1998 r. ukazała się ostatnia, jak dotąd, płyta zespołu – "The Love Movement". Obecnie Q-Tip, podobnie jak reszta zespołu, kontynuuje karierę solową.

Q-Tip

Rok po zawieszeniu działalności przez zespół, Q-Tip wydał swój pierwszy solowy krążek – "Amplified", którego promowały dwa single: "Vivrant Thing" oraz "Breathe & Stop". Kolejny album – "Kamaal The Abstract" (2001), który nie został oficjalnie wydany, zawierał materiał będący efektem eksperymentów rapera ze stylistyką i dźwiękiem. Oba powyższe albumy osiągnęły ogromny sukces (w tym ten drugi, pomimo faktu braku oficjalnego wydania, stał się wręcz kultowy wśród fanów rapera).

Po siedmiu latach ciszy Q-Tip powrócił ze swą trzecią płytą solową – "The Renaissance". Krążek został świetnie przyjęty przez media i fanów. Organizator tak opisuje to wydawnictwo:

(...) prawdziwe odrodzenie Q-Tipa jako artysty oraz hip-hopu jako gatunku. Album przepełniony jest znakomitymi kompozycjami, w których raperowi towarzyszą takie gwiazdy jak Norah Jones, D'Angelo i Raphael Saadiq. Zgodnie z tym co mówi sam artysta, to właśnie on przywraca nadzieję fanom dobrej muzyki.

—Alter Art, informacja prasowa z 9 kwietnia 2009 r.

Q-TipmySpace
M83
Anthony Gonzalez (M83)

M83francuski projekt muzyczny tworzący muzykę z nurtu shoegaze, łączący stylistykę rockową z muzyką elektroniczną. Został założony przez Anthony'ego Gonzaleza w Antibes w 2001 r. Początkowo współpracował on z Nicolasem Fromageau, lecz ich drogi się rozeszły. Gonzales obecnie tworzy projekt jednoosobowy, podczas gdy w czasie koncertów występuje z grupą zaprzyjaźnionych muzyków.

(...) M83 osiągnęło szybko status młodych klasyków. (...) Muzyka M83 to niczym nie skrępowana celebracja młodości. Mieszając rozmarzoną elektronikę z rockiem i disco Gonzalez przyznaje się do inspiracji muzyką lat 80-tych, wymieniając w jednym rzędzie Cocteau Twins, Tears For Fears| i Simple Minds.

—Alter Art, informacja prasowa z 9 kwietnia 2009 r.

Gonzales wraz ze swym projektem stworzył remiksy utworów takich wykonawców jak: Placebo, Depeche Mode, Bloc Party, czy Goldfrapp.

Dość powiedzieć, że pierwszy z tych zespołów – Placebo pojawi się na tegorocznym festiwalu. M83 stworzyło remiks utworu "Protège-Moi" pochodzącego z kompilacji "Once More With Feeling" (2004) tej brytyjskiej formacji. Warto także zaznaczyć, że Kings of Leon, który będzie również jednym z headlinerów tegorocznej edycji Open'era, jako support swej brytyjskiej trasy wybrali właśnie francuską formację.

M83mySpace

Hjaltalín

Hjaltalínislandzka siedmioosobowa grupa muzyczna pochodząca z Reykjavíku. Jej debiutancki album – "Sleepdrunk Seasons" ukazał się w 2007 r.

Hjaltalín przy użyciu akustycznego instrumentarium tworzy muzykę niezwykłą, ujmującą delikatnością, w której łatwo wyczuć magię wyspy. (...) można porównać ich do małej orkiestry tworzącej miniaturowe symfonie przy użyciu m.in. wiolonczeli, akordeonu, klarnetu i kontrabasu. W zeszłym roku zespół otrzymał pięć nominacji do Icelandic Music Awards, wygrywając w dwóch kategoriach Best Songwriter i The Brightest Hope, co tylko potwierdza potencjał tkwiący w tym zespole.

—Alter Art, informacja prasowa z 9 kwietnia 2009 r.

Źródła[edytuj | edytuj kod]