Przejdź do zawartości

2009-04-10: W zamachu w Mosulu zginęło 5 amerykańskich żołnierzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 kwietnia 2009

W dzisiejszym zamachu w Mosulu zginęło 7 osób - 5 amerykańskich wojskowych i 2 irackich żołnierzy. Jeden żołnierz USA i 17 irackich policjantów odniosło obrażenia.

Do zamachu doszło kiedy ciężarówka wypełniona ładunkami wybuchowymi kierowana przez zamachowca-samobójcę, uderzyła w posterunek policji wylatując w powietrze.

Po tym ataku i rosnącej aktywności rebeliantów w prowincji Niniwa, gdzie zlokalizowany jest ostatni bastion Al-Kaidy w Iraku, gen. Ray Odierno dowódca wojsk USA w Iraku, powiedział, że szybkie wycofanie wojsk amerykańskich z kraju nad Tygrysem i Eufratem stoi pod znakiem zapytania.

Coraz większa aktywność Al-Kaidy w Mosulu i Bakubie może sprawić, że termin wycofania amerykańskich wojsk z Iraku nie zostanie dotrzymany - gen. Odierno.

Obama zobowiązał się wycofać amerykańską armię do sierpnia 2010. Obecnie w tym kraju stacjonuje 140 tys. żołnierzy USA.

W prowincji Niniwa, której stolicą jest Mosul jest prowadzona operacja wojsk iracko-amerykańskich od 20 lutego pod kryptonimem New Hope.

Obecnie Mosul jest najmniej bezpiecznym miastem w Iraku. Codziennie dochodzi tam do ataków przemocy skierowanej przede wszystkim w policję i cywilów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]